Քրեական հետապնդում է հարուցվել «Սերժի Վաչոյի», վերջինիս կնոջ և նրանց պատկանող «Յանս» համալիրի տնօրենի նկատմամբ
Հսկող դատախազի նոյեմբերի 14-ի և 16-ի որոշումներով՝ քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության նախկին պետ Վ.Ղ.-ի, վերջինիս կնոջ և նրանց պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրենի նկատմամբ՝ բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու համար (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետ, որը համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին):
Հարուցված հանրային քրեական հետապնդման հիման վրա քննիչը երեք մեղադրյալներին մեղադրանք է ներկայացրել. նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացվող թիվ 59103718 քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է:
Դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով դատախազական հսկողությամբ իրականացվում են վարութային և այլ ապացուցողական գործողություններ:
Հիշեցում. 2012 թվականի հոկտեմբերի 1-ից Ս.Կ.-ն աշխատել է ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության նախկին պետ Վ.Ղ.-ին և նրա կնոջը՝ Ռ.Բ.-ին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրում` որպես տնօրեն: Համալիրի գլխավոր հաշվապահն է հանդիսացել Ս.Ա.-ն:
2017 թվականի հունիսի սկզբին Ս.Կ.-ն աշխատակիցներից տեղեկացել է Ս.Ա.-ի կողմից հաճախորդներից ստացված որոշակի գումարներ ռեստորանի դրամարկղ չմուտքագրելու վերաբերյալ և այդ մասին հայտնել  է Վ.Ղ.-ին ու նրա կնոջը՝ Ռ.Բ.-ին, ովքեր որոշել են բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով հաշվապահից շորթմամբ պահանջել և ստանալ առանձնապես խոշոր չափերի 40 մլն դրամ գումար:
Հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով՝ նույն ժամանակահատվածում Ս.Կ.-ն, Վ.Ղ.-ն և Ռ.Բ.-ն շորթմամբ, առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, հիշատակելով Վ.Ղ.-ի՝ ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության պետի պաշտոնը զբաղեցնելու հանգամանքը՝ պահանջել են 40 մլն դրամ գումար, իսկ պահանջը չկատարելու դեպքում սպառնացել են ոտնձգություն կատարել հաշվապահի և նրա որդու կյանքի ու առողջության նկատմամբ:
Բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով զուգորդված պահանջի արդյունքում՝ Ս.Ա.-ն հարկադրված գրավադրել է իր ոսկյա զարդերը, մտերիմներից պարտքով վերցրել գումարներ, վաճառել բնակարանը և 2017 թվականի հունիս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում հարազատների միջոցով նրանց փոխանցել պահանջված ընդհանուր 40 մլն դրամը:

Возбуждено уголовное преследование в отношении «Сержи Вачо», его супруги и директора принадлежащего им комплекса «Янс».
Постановлениями надзирающего прокурора от 14 и 16 ноября возбуждено уголовное дело в отношении бывшего начальника охраны третьего президента РА В.К., его супруги и директора принадлежащего им ресторанного комплекса "Янс", за вымогательство в крупных размерах с угрозой применения насилия (пункт 2 части 3 статьи 182 УК РА от 18 апреля 2003 года, что соответствует пункту 3 части 3 статьи 258 УК РА).
На основании возбужденного уголовного дела следователь предъявил обвинение трем подсудимым и в качестве меры пресечения применил к ним подписку о невыезде.
Предварительное следствие по уголовному делу № 59103718, проводимое в отделе по расследованию преступлений против собственности Главного управления уголовного розыска Следственного комитета, продолжается.
В целях выяснения обстоятельств происшествия под контролем прокурора проводятся административные и иные процессуальные действия.
Напомним: С 1 октября 2012 года С.К. работал директором в ресторанном комплексе «Янс», принадлежащем бывшему начальнику охраны третьего президента РА В.К., и его супруге Р.Б.  Главным бухгалтером комплекса была С.А.
В начале июня 2017 года С.К. узнал от сотрудников о невнесении С.А. некоторых сумм, полученных от клиентов, в кассу ресторана, а также сообщил об этом В.К. и его жене Р.Б., которые решили потребовать и получить особо крупную сумму в размере 40 миллион драм от бухгалтера с угрозами расправы.
Для реализации преступного замысла в тот же период С.К., В.К. и РБ.угрожая должностным положением В.К. у третьего президента Армении, потребовали 40 млн драмов, а в случае невыполнения требования угрожали посягательством на жизнь и здоровье бухгалтера и ее сына.
В результате требования, совмещенного с угрозами расправы, С.А. была вынуждена заложить свои золотые украшения, заняла деньги у родственников, продала квартиру и в течение июня-сентября 2017 года перечислила им общую сумму в 40 млн драмов.