Կայացել է ՄԻՊ-ին առընթեր երեխաների և երիտասարդների իրավունքների հարցերով հասարակական խորհրդի անդրանիկ նիստը
Նոյեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր երեխաների և երիտասարդների իրավունքների հարցերով հասարակական խորհրդի անդրանիկ նիստը, որի մեկնարկին Պաշտպանը ստորագրել է խորհրդի ձևավորման վերաբերյալ որոշումը։
Խորհրդի նպատակն է երեխաների և երիտասարդների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում աջակցել Պաշտպանի գործունեությանը որպես խորհրդատվական մարմին: Խորհրդի խնդիրներն են՝ աջակցել Պաշտպանին երեխաների և երիտասարդների հետ համագործակցության զարգացմանը, խթանել երեխաների և երիտասարդների իրավունքների պաշտպանության ոլորտին առնչվող խնդիրների վերհանմանը, աջակցել Պաշտպանին երեխաների և երիտասարդների իրավունքների վերաբերյալ իրազեկավածության բարձրացմանը:
Նիստի մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը և Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը։
Ընդգծելով խորհրդի նպատակը՝ Պաշտպանը նշել է․ «Տարիներ առաջ՝ նոյեմբերի 20-ին, ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվել է Երեխաների իրավունքների մասին հռչակագիրը։ Սակայն սա պարզապես տոնացույցի հերթական օր չէ, երբ մենք պիտի միայն շնորհավորենք միմյանց։ Սա ևս մեկ առիթ է վերահաստատելու մեր հանձնառությունները և մեծացնելու մեր ջանքերը՝ երեխաների և երիտասարդների ձայնն առավել լսելի դարձնելու նպատակով»,- նշել է Գրիգորյանը։
Կարևորելով ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի արդյունավետ համագործակցությունը՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչը ասել է․ «Հպարտ ենք աջակցելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի ջանքերին՝ ամրապնդելու երեխայի իրավունքների անկախ մշտադիտարկումը՝ դրանով իսկ նպաստելով ՀՀ հանձնառությանը Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիային: Այս սերունդը պետք է պահանջի կառավարությունների, բիզնեսների և համայնքների ղեկավարներից մեկընդմիշտ դադարեցնել երեխայի իրավունքների ոտնահարումը: Մենք բոլո՛րս պետք է քայլեր ձեռնարկենք՝ համոզվելու, որ յուրաքանչյուր երեխա կարող է իրացնել իր իրավունքներից յուրաքանչյուրը»։
Նիստի ընթացքում խորհրդի անդամները ներկայացրել են խորհրդի գործունեության առաջնահերթությունները, իրենց մտահոգությունները, բարձրացրել են իրենց հուզող կարևոր հարցերը և առաջարկել են տարբեր հարցերի վերաբերյալ իրենց լուծումները։

Состоялось учредительное заседание общественного совета по правам детей и молодежи при Совете по правам человека
20 ноября состоялось учредительное заседание Общественного совета по правам детей и молодежи при Защитнике прав человека, в начале которого ЗПЧ подписала решение о формировании совета.
Целью Совета является поддержка деятельности Защитника как совещательного органа в сфере защиты прав детей и молодежи. Задачами Совета являются поддержка Омбудсмена в развитии сотрудничества с детьми и молодежью, содействие постановке вопросов, связанных с защитой прав детей и молодежи, поддержка Омбудсмена в повышении осведомленности о правах детей и молодежи.
В начале заседания выступили Защитник прав человека РА Кристине Григорян и представитель ЮНИСЕФ в Армении Кристин Вейганд.
Подчеркивая цель Совета, Защитник отметила: «Несколько лет назад, 20 ноября, Генеральная Ассамблея ООН приняла Декларацию прав детей. Однако это не просто очередной фестивальный день, когда нам остается только поздравить друг друга. Это еще одна возможность подтвердить наши обязательства и активизировать наши усилия, чтобы сделать голоса детей и молодежи более слышимыми", - сказала Григорян.
Подчеркнув эффективное сотрудничество между ЮНИСЕФ и Защитником прав человека, представитель ЮНИСЕФ сказала: «Мы гордимся тем, что поддерживаем усилия Защитника прав человека по усилению независимого мониторинга прав детей, способствуя тем самым приверженности РА Конвенции о правах ребенка. Это поколение должно потребовать, чтобы правительства, бизнес и общественные лидеры раз и навсегда прекратили нарушать права детей. Мы все должны предпринять шаги для обеспечения того, чтобы каждый ребенок мог осуществлять все свои права».
В ходе заседания члены совета представили приоритеты деятельности совета, свои заботы, подняли волнующие их важные вопросы и предложили свои пути решения различных вопросов.