Հայաստանի ավիացիոն շուկան մեծ ներուժ ունի
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից հայտնում են՝ Գնել Սանոսյանն ընդունել է Օդանավակայանների միջազգային խորհրդի եվրոպական տարածաշրջանի (ACI EUROPE) գլխավոր տնօրեն Օլիվիե Յանկովեցի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էր նաև Հայաստանի միջազգային օդանավակայանների տնօրեն Մարսելո Վենդեին։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է հայկական ավիացիոն շուկայի, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ընդլայնման, թողունակության ավելացման վերաբերյալ հարցեր։ Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի ավիացիոն շուկան մեծ պոտենցիալ ունի, և որ միանշանակորեն պետք է ընդլայնել թե՛ օդանավակայանի հնարավորությունները և թե՛ դեպի օդանավակայան տանող ենթակառուցվածքները։
Օլիվիե Յանկովեցին իր հերթին ընդգծել է, որ Հայաստանի ավիացիոն շուկան մեծ ներուժ ունի, աճող շուկա է․ «Ավիացիոն ոլորտում Հայաստանը կարող ենք համարել հնարավորությունների երկիր»,- ասել է նա։ Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

The aviation market of Armenia has great potential
The RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure reports that Gnel Sanosyan received the delegation led by Olivier Yankovets, Director General of the European Region of the Airports Council International (ACI EUROPE), included Marcelo Vendo, Director of International Airports of Armenia.
During the meeting, issues related to the expansion of the Armenian aviation market, the development of the "Zvartnots" international airport, and the increase in capacity were discussed. The minister noted that the aviation market of Armenia has great potential and that it is necessary to expand both the capabilities of the airport and the infrastructure leading to the airport.
Olivier Yankovetsi emphasized that the aviation market of Armenia has great potential and is a growing market. "In aviation, Armenia can be considered a country of opportunities," he said. Other issues of bilateral interest were discussed.