Այսօր տալիս ենք վթարային շենքերի խնդրի լուծման ծրագրի մեկնարկը. Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը կառավարության նիստում անդրադարձել է մայրաքաղաքի վթարային շենքերի խնդրին։
Ավինյանը տեղեկացրել է, որ Երևանում կա չորրորդ կարգի վթարային 13 բազմաբնակարան շենք, երրորդ կարգի վթարային՝ 100-ից ավելի շենք։
Նրա խոսքով. «Պարզ մի բանաձև ենք առաջարկում հիմնական կառուցապատողներին, ովքեր ունեն հնարավորություն և պատրաստ են ներգրավվել։ Առաջարկում ենք այս շենքերի բնակիչների հետ բանակցություններ վարել, որոշակի ընդհանուր ստանդարտների պահպանմամբ վթարային շենքերի փոխարեն նոր շենք կառուցել, ընթացքում լուծել բնակիչների վարձակալության հարցերը, և բնակիչների հետ պայմանավորվածություններ ունենալ, մասնավորապես, նոր կառուցվող շենքում կամ այլ տեղ բնակարան հատկացնել, գումար տալ։ Այսինքն՝ բոլոր հնարավորությունները բաց ենք պահում»։
Տիգրան Ավինյանը նաև նշել է, որ քաղաքապետարանը հետևելու է այդ գործընթացին՝ երաշխավորելով, որ պայմանավորվածությունները կպահպանվեն։
Ըստ նրա, տարբեր ժամանակներում այս խնդրին տրվել են տարբեր լուծումներ, բայց որպես այդպիսին համակարգային լուծում չի տրվել. «Այս քայլով կոնկրետ մեխանիզմ ենք առաջարկում»,- հավելեց Ավինյանը։

Сегодня мы запускаем проект по решению проблемы аварийных зданий. Тигран Авинян (ВИДЕО)
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян коснулся вопроса аварийных зданий в столице на заседании правительства.
Авинян сообщил, что в Ереване 13 многоквартирных домов четвертой степени аварийности, более 100 домов третьей степени.
По его словам: «Мы предлагаем простую формулу крупным строительным компаниями, которые имеют возможность и готовы принять участие. Предлагаем договориться с жильцами этих домов, построить новое здание взамен аварийных домов по определенным общим нормам, решить вопросы с арендой квартирой для жильцов на время строительных работ, договориться с ними, в частности, о выделении квартиры в новостройке или предоставлении денег на ее приобретение в другом месте. Другими словами, мы предлагаем несколько вариантов взаимодействия».
Тигран Авинян также отметил, что мэрия будет следить за процессом, гарантируя соблюдение договоренностей.
По его словам, в разное время этой проблеме давались разные решения, но как такового системного решения не было. "Этим шагом мы предлагаем конкретный механизм ", - добавил Авинян.