ԵԱՏՄ երկրները կհամագործակցեն փողերի լվացման դեմ պայքարում
ԱԺ-ն քննարկել է փողերի լվացման ոլորտում ԵԱՏՄ պետությունների հետ համագործակցության հարցը։ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը ներկայացրել է «ԵԱՏՄ մաքսային սահմանով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) դրամական գործիքների տեղափոխման ժամանակ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացմանը (լվացմանը) և ահաբեկչության ֆինանսավորմանը հակազդելու ոլորտում տեղեկատվության փոխանակման մասին» համաձայնագիրը։
Նրա խոսքով. «Համաձայնագրի նպատակն է նպաստել փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի ոլորտում ԵԱՏՄ պետությունների համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը։ Մասնավորապես, համաձայնագիրը սահմանում է տեղեկությունների հարցման կարգը, պահանջները, հարցումը մերժելու հիմքերը։ Այլ պետությունից ստացված տեղեկատվությունը համարվում է գաղտնի»։
Երիցյանը մանրամասնել է, որ տեղեկությունների ստացման և տրամադրման համար յուրաքանչյուր երկրում մարմին կստեղծվի։ Հայաստանում այդ աշխատանքները կհամակարգի ՊԵԿ-ը։

EAEU countries will cooperate in the fight against money laundering
The National Assembly discussed the issue of cooperation with EAEU states in the field of money laundering. Nerses Yeritsyan, deputy chairman of the Central Bureau of Investigation, presented the agreement "On the exchange of information in the field of combating the legalization (laundering) of proceeds from crime and the financing of terrorism during the transportation of cash and (or) monetary instruments across the EAEU customs border."
According to him: "The purpose of the agreement is to increase the effectiveness of the cooperation of EAEU states in combating money laundering and terrorist financing. In particular, the agreement defines the procedure for requesting information, the requirements, and the grounds for rejecting the request. Information received from another state is considered confidential."
Yeritsyan stated that each country would create a body to receive and provide information. The SRC will coordinate these works in Armenia.