500 կմ ճանապարհ նորոգելու քաղաքական խոստումը գերակատարված է
ՀՀ կառավարությունը 2022 թվականի համար նախատեսել էր վերականգնել և նորոգել 500 կմ ճանապարհ. ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ մենք արդեն իսկ ունենք 500 կմ գերազանցող ցուցանիշ (510-520 կմ)։ Այս մասին հայտնել է ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը:
«Ասֆալտապատված ճանապարհների մասով սա նախորդ բոլոր տարիների համեմատ ռեկորդային ցուցանիշ է, և դեռ այդ թվում ներառված չեն համայնքային միջոցներով, սուբվենցիոն ծրագրով կառուցված ճանապարհները։ Եվ եթե եղանակային պայմանները թույլ տան, ապա մինչև տարեվերջ հնարավոր կլինի այս թիվն ավելացնել։
Այս տարի իրականացվել է ավելի քան 288 կմ ճանապարհի հիմնանորոգում։ Միջին նորոգման է ենթարկվել միջպետական և հանրապետական նշանակության ավելի քան 145 կմ ճանապարհ։ Եվ աշխատանքները դեռ շարունակվում են։ Մեծ ծավալի ասֆալտապատման աշխատանքներ են իրականացվել Հյուսիս-հարավ ծրագրի Տրանշ-3-ի՝ Թալին-Գյումրի, Մ6՝ Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման հատվածներում, ճանապարհներ են նորոգվել Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրով։
Վստահ եմ, որ այս ցուցանիշն իր ազդեցությունն է ունենալու երկրի տնտեսական զարգացման և բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման վրա»,- նշել է Սանոսյանը:

Политическое обещание отремонтировать 500 км дорог уже перевыполнено
Правительство РА планировало восстановить и отремонтировать 500 км дорог в 2022 году. Я хотел бы сообщить вам, что у нас уже есть цифра, превышающая 500 км (510-520 км). Об этом сообщил министр экономического и технологического развития Гнел Саносян.
«По асфальтированным дорогам это рекордный показатель по сравнению со всеми предыдущими годами, и это без учета дорог, построенных за счет муниципальных средств и программы дотаций. И если погодные условия позволят, до конца года можно будет увеличить это число.
В этом году отремонтировано более 288 км дорог. Отремонтировано более 145 км автомобильных дорог межгосударственного и республиканского значения. И работа все еще продолжается. На участке Транш-3 проекта Север-Юг: Талин-Гюмри, М6: Ванадзор-Алаверди-граница с Грузией выполнен большой объем работ по асфальтированию, в рамках жизненно важной программы ремонта дорог и улучшения дорожной сети.
Уверен, что этот показатель окажет свое влияние на экономическое развитие страны и повышение уровня жизни населения", - сказал Саносян.