ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատունն իր խորին հիասթափությունն է հայտնում Համառուսաստանյան ցուցահանդեսային կենտրոնի (ՎԴՆԽ) տարածքում նոյեմբերի 9-ին ադրբեջանցի կինոպրոդյուսեր Արզու Ալիևայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիայի մասին նկարահանված ֆիլմի ցուցադրության կապակցությամբ։ Այս մասին դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել։
«Այս գործողությունը դիտարկում ենք որպես բացահայտ սադրանք, որն ուղղված է ազգամիջյան տարաձայնությունների հրահրմանը և վերջին տարիներին գործադրված բազմաթիվ ջանքերի խափանմանը, որի նպատակը ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի, այնպես էլ Ռուսաստանի տարածքում երկու երկրների համայնքների միջև հետագա լարվածություն թույլ չտալն էր:
«Շուշա, դու ազատ ես» օդիոզ վերնագրով վավերագրական ֆիլմն ադրբեջանական քարոզչության հերթական հակահայկական արտադրանքն է, որը ոչ միայն վիրավորում է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում բնակվող մեծաթիվ հայ համայնքի, ՀՀ-ում և ԼՂ-ում նրանց հայրենակիցների զգացմունքները, այլև ակնհայտ ուղեցույց է ադրբեջանական երիտասարդության համար, որին շարունակում են կրթել ատելության և այլատյացության սերմանմամբ։
Ակնհայտ է, որ նման գործողություններով ադրբեջանական կողմը միջազգային հանրության աչքում փորձում է արդարացնել ինչպես 2020 թ. պատերազմի, այնպես էլ 2021-2022 թթ. հետագա իրադարձությունների ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակիչների և նրանց պաշտպանների դեմ իրականացված ծանրագույն պատերազմական հանցագործությունները, ագրեսիայի ընթացքում գրավված Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի մի մասում շարունակվող վանդալիզմի գործողությունները:
Նշենք նաև, որ ադրբեջանական կողմը միտումնավոր ընտրել է իր տաղավարի վայրը՝ Համառուսաստանյան ցուցահանդեսային կենտրոնի տարածքը՝ նպատակ ունենալով վարկաբեկել ոչ միայն սիրելի ցուցահանդեսային կենտրոնը, որը քարոզում է ժողովուրդների բարեկամության և համագործակցության գաղափարները, այլ նաև այն երկիրը, որի ջանքերի շնորհիվ Հայաստանն ու Ադրբեջանը որոշեցին ընտրել խաղաղության և բարիդրացիության տանող ճանապարհը։

«Показ фильма Арзу Алиевой в Москве был откровенной провокацией». Посольство РА в России
Посольство Республики Армения в Российской Федерации выражает глубокое разочарование в связи с показом фильма об агрессии против мирного населения Нагорного Карабаха (Арцаха), снятого азербайджанским кинопродюсером Арзу Алиевой на территории ВДНХ 9 ноября. Посольство выступило с заявлением по этому поводу.
«Рассматриваем данную акцию как открытую провокацию, направленную на разжигание межнациональных рознь и срыв многих усилий, предпринятых в последние годы, целью которых было недопущение дальнейшей напряженности между общинами обеих стран, как в Армении и Азербайджане, так и в России. .
Документальный фильм с одиозным названием «Шуша, ты свободна» является еще одним антиармянским продуктом азербайджанской пропаганды, который не только задевает чувства многочисленной армянской общины, проживающей на территории Российской Федерации, их соотечественников в РА и Нагорном -Карабахе, но и является наглядным ориентиром для азербайджанской молодежи, которую продолжают воспитывать, прививая ненависть и ксенофобию.
Очевидно, что такими действиями азербайджанская сторона пытается оправдаться в глазах международного сообщества, из-за непрекращающихся актов вандализма на захваченной в ходе агрессии части территории Нагорного Карабаха как в 2020 году, так и в ходе последующих событий, тягчайших военных преступлений, совершенных против мирных жителей Нагорного Карабаха и их защитников в 2021-2022 гг.
Следует также отметить, что азербайджанская сторона сознательно выбрала место своего павильона, территорию ВДНХ, с целью опорочить не только любимый выставочный центр, пропагандирующий идеи дружбы и сотрудничества между народами, но и страну, благодаря усилиям которой Армения и Азербайджан решили избрать мир и путь к добрососедству.