Կեչուտի ջրամբարի հրետակոծությունը կարող էր հանգեցնել մարդկային զոհերի, իսկ շրջակա միջավայրի վրա ունենալ աղետալի հետևանքներ. Նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նոյեմբերի 7-ին Շարմ Էլ Շեյխում ընթացող ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովին հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահը նշել է, որ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը համաշխարհային օրակարգի կարևոր բաղկացուցիչն է, որը պահանջում է բոլորի համատեղ հանձնառությունը:
«Կլիմայի փոփոխությունն ընթանում է նույնիսկ ավելի արագ, քան նախկինում գնահատվում էր: Մարդկությունը ոչ միայն ականատեսն է այս փոփոխության, այլև անմիջապես կրում է վերջինիս ազդեցությունը. վտանգված են էկոհամակարգերը, սպառվում են ջրային ռեսուրսները, առավել հաճախակի են դառնում ջրհեղեղները, փոթորիկները, անտառային հրդեհները, տապի ու երաշտի դեպքերը»,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Անդրադառնալով շրջակա միջավայրի վրա հակամարտություններ ունեցած ազդեցությանը, նախագահն ասել է. «Մենք բոլորս քաջատեղյակ ենք շրջակա միջավայրի, վերջինիս ռեսուրսների ու արտադրողականության վրա ունեցած հակամարտությունների կործանարար ուժի մասին:
Պատերազմի ազդեցությունն էկոհամակարգերի վրա տարբեր է և պայմանավորված է հակամարտության ծավալով և տևողությամբ, ինչպես նաև կիրառված զենքի տեսակներով:
Ցավոք, վերջերս Հայաստանն առերեսվեց նման մարտահրավերի։ Այս տարվա սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանն ագրեսիա նախաձեռնեց՝ թիրախավորելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը։ Հայաստանի արևելյան և հարավ-արևելյան շրջանների խիտ բնակեցված քաղաքները, այդ թվում՝ Ջերմուկ քաղաքը, որը հայտնի է որպես լեռնային սպա և բժշկական զբոսաշրջության վայր, ենթարկվել էր ծանր հրթիռակոծության: Նշված շրջանների դեմ ռազմական գործողությունները, ուղեկցվել էին լայն սպառազինության, այդ թվում՝ հրետանային և մարտական անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ, զգալի վնաս պատճառելով եզակի բնապահպանական համալիրին։ Կեչուտի ջրամբարի հրետակոծությունը ևս կարող էր հանգեցնել մեծաթիվ մարդկային զոհերի, իսկ շրջակա միջավայրի վրա ունենալ աղետալի հետևանքներ»:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ չնայած Հայաստանում առկա մարտահրավերներին ու անվտանգային խնդիրներին՝ կլիմայի փոփոխության օրակարգը շարունակում է առաջնային տեղ զբաղեցնել կառավարության ձևավորած օրակարգում:
«Մասնավորապես, որպես առաջնահերթություն է ճանաչվել կլիմայապես դիմացկուն և ցածր ածխածնային զարգացումը, որը հիմնված է կայուն և երկարաժամկետ կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ռազմավարության, լայնածավալ անտառապատման, վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության ոլորտներում ներդրումների, նորարարական և ժամանակակից կլիմայական տեխնոլոգիաների կիրառման, էլեկտրական շարժունակության խթանման և միջուկային էներգիայի զարգացման վրա»,- ասել է նախագահը։

The shelling of the Kechut reservoir may have caused fatalities among people and terrible environmental effects. President
On November 7, the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, delivered a speech at the 27th Conference of Parties to the UN Framework Convention on Climate Change in Sharm El Sheikh.
The President noted that the fight against climate change is an essential component of the global agenda, which requires the joint commitment of all.
Climate change is proceeding even faster than previously estimated. Humanity is the witness to this change and is directly affected by it. Ecosystems are endangered, water resources are running out, floods, storms, forest fires, heat, and drought are becoming more frequent," President Khachaturyan said.
Referring to the impact of conflicts on the environment, the president said. "We are all well aware of the destructive power of matches on the environment, its resources, and productivity.
The effects of war on ecosystems vary and depend on the scope and duration of the conflict, as well as the types of weapons used.
Unfortunately, recently Armenia faced such a challenge. On September 13 of this year, Azerbaijan initiated aggression, targeting the sovereign territory of Armenia. Densely populated cities in eastern and southeastern Armenia, including Jermuk, a mountain spa, and medical tourism destination, came under heavy shelling. The military operations against the mentioned regions were accompanied by a wide range of weapons, including artillery and combat drones, causing significant damage to the unique environmental complex. The shelling of the Kechut reservoir may have caused fatalities among people and terrible ecological effects."
President Vahagn Khachaturyan emphasized that despite Armenia's challenges and security issues, the climate change agenda remains a primary place in the government's plan.
"In particular, climate-resilient and low-carbon development based on a sustainable and long-term climate change adaptation strategy, large-scale afforestation, investments in renewable energy and energy efficiency, the use of innovative and modern climate technologies, the promotion of electric mobility and the development of nuclear power have been identified as a priority." The president said.