Գույքի հափշտակության համար Բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտորի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել
Մ.Ն.-ն, հանդիսանալով «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի նախկին ռեկտորը, ինչպես անձամբ, այնպես էլ նույն հիմնադրամի կողմից ստեղծված «Հերացի» արհեստակցական կազմակերպության նախագահ Մ.Ս.-ի օժանդակությամբ դիտավորությամբ, վատնման եղանակով, ծառայողական դիրքն օգտագործելով` կատարել է իրեն վստահված, իր տնօրինմանը հանձնված Հիմնադրամին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն՝ 39 մլն 660 հազար դրամի չափով:
Մասնավորապես, Մ.Ն.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Մ.Ս.-ի հետ՝ հիմնադրամի գումարները «Հերացի» կազմակերպությանը փոխանցելու, այդ գումարներով հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի հետ առնչություն ունեցող «Նավասար» ՍՊ ընկերության «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրի տնօրեն Վ.Ս.-ից շուկայականից բարձր գներով հանգստի տներ ձեռք բերելու և ավելի վճարվելիք գումարները Վ.Ս.-ին դարձնելու շուրջ: Վերոնշյալ արարքի կատարման համար Գլխավոր դատախազությունը Մ.Ն.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցել:
Մ.Ն.-ին մեղսագրվում է հանցանքը կատարելու պահին գործող Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով  նախատեսված՝  վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն (ներկայում գործող Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված՝ վստահված գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն)  հանցավոր արարքի կատարում:
Մ.Ս.-ի նկատմամբ ևս հարուցվել է քրեական հետապնդում հանցանքը կատարելու պահին գործող Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակության օժանդակություն (ներկայում գործող Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված՝ վստահված գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության օժանդակություն) կատարելու համար:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ` կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու ուղղությամբ:

В отношении бывшего ректора Медуниверситета возбуждено уголовное дело за хищение имущества
М.Н., являясь бывшим ректором фонда "Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци", как лично, так и при содействии М.С., председателя профсоюзной организации "Гераци", созданной этим же фондом, преднамеренно, расточительным путем , используя служебное положение, совершил кражу особо крупного имущества, принадлежащего вверенному ему Фонду, на сумму 39 млн 660 тыс драмов.
В частности, М.Н. достиг договоренности с М.С. о передаче средств фонда организации «Гераци», директору гостиничного комплекса «Цовасар» компании СП «Навасар», которая связана с председателем попечительского совета фонда о приобретении загородных домов у В.С. по ценам выше рыночных и передаче отката от продаж  В.С. Генеральная прокуратура возбудила уголовное дело в отношении М. Н. за вышеуказанное деяние.
М. Н. обвиняется в хищении особо крупных сумм имущества в порядке растраты, предусмотренной статьей 179, частью 3, пунктом 1 УК РА, действовавшей на момент совершения преступления (в настоящее время статья 256, часть 3, 3- совершение преступного деяния, предусмотренного частью 1.
Также возбуждено уголовное дело в отношении М.С. за пособничество и подстрекательство к хищению имущества в особо крупных размерах путем растраты, предусмотренное статьей 38-179, ч. 3, п. 1 УК РА, действовавшей на момент совершения преступления. (действующие ст. 46-256 УК РФ за пособничество в особо крупном хищении вверенного имущества, предусмотренное пунктом 3 части 3 ст.
Принимаются необходимые меры для выявления всего круга лиц, причастных к коррупционной схеме, и возбуждения против них государственного уголовного дела.