ՀՀ-ն դիտարկում է Հնդկաստանից «Ակաշ» զենիթահրթիռային համալիրներ և «կամիկաձե» դրոններ գնելու հնարավորությունը
«Արմենպրեսը», վկայակոչելով  հնդկական ThePrint առցանց թերթին, գրում է, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում շարունակվող լարվածության համատեքստում Հայաստանը դիտարկում է Հնդկաստանի հետ պաշտպանական նոր գործարքներ կնքելու հնարավորությունը․ զենիթահրթիռային համալիրներից զատ, ինչպիսին է «Ակաշ»-ը («Akash»), Հայաստանը դիտարկում է անօդաչու թռչող սարքերի և այլ զինամթերքի հնարավոր գնումը։
«Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և նրա գործընկեր՝ Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Շրի Ռաջնաթ Սինկհի երկկողմ հանդիպման ժամանակ ուշադրության կենտրոնում է եղել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության խորացումը, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 18-ին Գանդինագար քաղաքում DEFEXPO 2022-ի շրջանակներում։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել ընդամենը մի քանի շաբաթ անց այն բանից հետո, երբ երկու երկրները հնդկական «Պինակա» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի, «Կոնկուրս» հակատանկային հրթիռային համակարգերի, ինչպես նաև զինամթերքի լայն տեսականու, այդ թվում՝ 80 մմ ականանետի վաճառքի միջկառավարական պայմանագիր են կնքել»։
ThePrint-ի աղբյուրների համաձայն՝ Հնդկաստանի կառավարությունը հանդես է եկել Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում համագործակցության օգտին՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում առկա լարվածության պատճառով, մի երկրի, որին աջակցում են Թուրքիան և Պակիստանը։
ThePrint-ի աղբյուրները հայտնել են, որ Հայաստանը դիտարկում է տեղական «Ակաշ» զենիթահրթիռային համակարգերի գնման հնարավորությունը։
«Հայաստանը նաև դիտարկում է Հնդկաստանում մասնավոր ընկերությունների`Tata Advanced Systems Limited-ի (TASL) եւ Solar Industries-ի կողմից մշակված «կամիկաձե» անօդաչու թռչող սարքեր (loitering munition) գնելու հնարավորությունը»- հայտնել է ThePrint-ը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր The Print-ը, շատերը Ադրբեջանը դիտարկում են որպես Թուրքիայի և Պակիստանի հետ ձևավորվող առանցքի մաս: Ադրբեջանը օգտագործել է թուրքական անօդաչուները Հայաստանի դեմ պատերազմ վարելու համար, ինչպես նաև «JF-17» կործանիչներ գնելու համար բանակցություններ է վարում Պակիստանի հետ:

РА рассматривает возможность закупки у Индии зенитно-ракетных комплексов "Акаш" и беспилотников "камикадзе"
«Арменпресс» со ссылкой на индийскую интернет-газету ThePrint пишет, что в условиях сохраняющейся напряженности в отношениях с Азербайджаном Армения рассматривает возможность подписания новых оборонных соглашений с Индией. Помимо зенитно-ракетных комплексов типа «Акаш», Армения рассматривает возможность закупки беспилотников и других боеприпасов.
«В ходе двусторонней встречи министра обороны Армении Сурена Папикяна и его коллеги, министра обороны Индии Шри Раджнатха Сингха основное внимание было уделено углублению сотрудничества в сфере обороны, которая состоялась 18 октября в Гандинагаре. в рамках DEFEXPO 2022. Встреча состоялась всего через несколько недель после того, как две страны подписали межправительственное соглашение о продаже Индии ракетных установок «Пинака», противотанковых ракетных комплексов «Конкурс», а также широкого спектра боеприпасов, в том числе 80-мм минометов.
Согласно источникам ThePrint, правительство Индии выступает за оборонное сотрудничество с Арменией из-за напряженности в отношениях с Азербайджаном, страной, поддерживаемой Турцией и Пакистаном.
Источники ThePrint сообщили, что Армения рассматривает возможность закупки местных зенитно-ракетных комплексов «Акаш».
«Армения также рассматривает возможность закупки беспилотников-камикадзе (барражирующих боеприпасов), разработанных частными компаниями Tata Advanced Systems Limited (TASL) и Solar Industries в Индии», — сообщает ThePrint.
Как ранее сообщала The Print, многие видят в Азербайджане часть формирующейся оси с Турцией и Пакистаном. Азербайджан использовал турецкие беспилотники для ведения войны против Армении, а также ведет переговоры с Пакистаном о покупке истребителей JF-17.