Շվեյցարացի պատգամավորներն այցելել են Ջերմուկ
Քառօրյա աշխատանքային այցով Հայաստան այցելած Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավորներն այցելել են Ջերմուկ, որը սեպտեմբերի 13-ին գնդակոծվել էր ադրբեջանական զինուժի կողմից:
«Մեծ ցավ եմ ապրում, երբ տեսնում եմ, թե ինչ են ադրբեջանցիներն արել Ջերմուկում: Նրանք օգտագործել են այս խաղաղ վայրը՝ ժողովրդի մեջ ահաբեկչություն տարածելու համար: Ինձ համար սարսափելի է այս ամենը տեսնելը»,- ասել է Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավոր, Շվեյցարիա-Հայաստան պատգամավորական խմբի համանախագահ Շտեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը:
Ադրբեջանցիները, կիրառելով տարբեր տրամաչափի և հեռավորության զենքեր, վնասել են առողջարանային քաղաքի ենթակառուցվածքները: Վնասվել են Ջերմուկի առողջարանը, հյուրատներ, ճանապարհներ: Հարվածներ են հասցվել նաև Կեչուտի գերեզմանատանը՝ այդ ձևով փորձելով նաև հոգեբանական ազդեցություն գործել տեղի բնակչության վրա: Հակառակորդը կիրառել է նաև կասետային ռումբեր, որոնք արգելված են միջազգային կոնվենցիաներով:
Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավոր Միշել Մատերն այցի ընթացքում նշել է. «Ժնևում ընդունել ենք բանաձև, որտեղ դատապարտել ենք սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիան: Սա առաջին մակարդակն է: Այժմ մենք պետք է առաջ գնանք՝ Դաշնային ժողով. սա կարևոր է: Սա վերաբերում է ոչ միայն Շվեյցարիային, այլև՝ ամբողջ Եվրոպային, քանի որ մենք ունենք նույն արժեքները՝ ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ և միջազգային իրավունք»:
Շտեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը կարևորել է այն հանգամանքը, որ իրենք Ջերմուկում են դեպքերից շատ կարճ ժամանակ անց: Նրա խոսքով՝ իրենք կանգնած են ոչ միայն խորհրդարանական գործընկերների, այլ նաև՝ հայ ժողովրդի կողքին:
Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Վարդան Սարգսյանի խոսքով՝ առանձնապես տուժել են քաղաքային լանդշաֆտն ու անտառածածկը: Նա հավելել է, որ, չնայած իրավիճակին, կարողանում են իրականացնել վերականգնողական աշխատանքներ:
Շվեյցարացի պատգամավորները կարևորել են տեղի ունեցածը սեփական աչքերով տեսնելն ու այդ ամենի մասին գործընկերներին փոխանցելը:

Swiss deputies visited Jermuk
Deputies of the National Council of the Swiss Confederation, who visited Armenia on a four-day working visit, visited Jermuk, which was shelled by the Azerbaijani armed forces on September 13.
"I feel great pain when I see what the Azerbaijanis did in Jermuk. They used this peaceful place to spread terror among the people. It is terrible for me to see all this," said Stephan Müller-Altermatt, deputy of the National Council of the Swiss Confederation and co-chairman of the Switzerland-Armenia parliamentary group.
The Azerbaijanis, using weapons of different calibers and distances, damaged the infrastructure of the resort town. Jermuk sanatorium, guest houses, and roads were destroyed. The Kechut cemetery was also attacked in an attempt to have a psychological impact on the local population. The enemy also used cluster bombs, which are prohibited by international conventions.
The National Council of the Swiss Confederation Deputy Michel Mater noted during the visit. "We adopted a resolution in Geneva, where we condemned the Azerbaijani aggression of September 13-14. This is the first level. Now we have to move forward, the Federal Assembly. This is important. This applies to Switzerland and Europe because we share the same values: democracy, human rights, and international law."
Stefan Müller-Altermatt highlighted that they were in Jermuk shortly after the events. According to him, they stand not only by their parliamentary colleagues but also by the side of the Armenian people.
According to Vardan Sargsyan, the first deputy head of the Jermuk community, the urban landscape and forest cover were particularly affected. He added that, despite the situation, they could carry out rehabilitation work.
The Swiss MPs emphasized the importance of seeing what happened with their own eyes and conveying it to their colleagues.