Բանկի աշխատակիցն ավելի քան 1.5 մլրդ դրամ է հափշտակել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների  քննության բաժնում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել են բանկի աշխատակցի կողմից իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի գումարը հափշտակելու և փողերի լվացման դեպքի բոլոր հանգամանքները:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող առևտրային բանկերից մեկի պլաստիկ քարտերով գործառնությունների վարչության տեխնիկական սպասարկման բաժնի մասնագետը, ունենալով բան­կո­մատ­ների վերալիցքավորման աշխատանքներ իրականացնելու պարտականություն, 2021 թվականի ապրիլից նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, նախնական համաձայնության գալով «Ինկասացիոն ծառայություն» ՓԲԸ աշխատակցի հետ, կանխիկ ելքի հայտարարագրերի հիման վրա նրա տիրապետմանը հանձնված՝ բանկոմատների լիցքավորման համար նախատեսված առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ թղթադրամներն օրինական հիմքերով ստանալուց հետո, բանկոմատների լիցքավորման և ապալիցքավորման գործընթացների ժամանակահատվածներում հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 1.555.671.000 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, բանկի հիշյալ աշխատակիցը, հափշտակած գումարների հանցավոր ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով, իր ազգականների անվամբ ձեռք է բերել շարժական և անշարժ գույքեր՝ այդ կերպ իրականացնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 138.784.080 ՀՀ դրամի (գույքի) փոխարկում:
Հանցագործության բացահայտումից հետո Բանկի աշխատակիցը փորձել է փախուստի դիմել, սակայն Գյումրի քաղաքի «Շիրակ» օդանավակայանի մեկնման սրահից բերման է ենթարկվել և ձերբակալվել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ «Ինկասացիոն ծառայություն» ՓԲԸ աշխատակցին մեղադրանք է առաջադրվել՝ 2003թ. ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Բանկի աշխատակցի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Վերջինիս վերաբերյալ մասն անջատվել է, և քրեական վարույթի նյութերը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել են դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Сотрудник банка украл более 1,5 млрд драмов
В результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных следственным управлением СК РА по г. Еревану, установлены все обстоятельства дела о хищении и отмывании денежных средств в особо крупном размере, сотрудником банка.
Согласно полученным фактическим данным, специалист отдела технического обслуживания отдела операций с пластиковыми картами одного из коммерческих банков, действующих в Республике Армения, в обязанности которого входило выполнение операций по заправке банкоматов, в период с апреля по ноябрь 2021 года, заключив предварительную договоренность с сотрудником ЗАО «Инкассаторская служба», на основании заявлений о снятии наличных денежных средств после получения на законных основаниях денежных купюр в крупных размерах, предназначенных для заполнения банкоматов, в периоды наполнения банкоматов, похитил крупную сумму в размере 1 555 671 000 драмов РА.
Кроме того, с целью скрыть и представить в ложном свете преступное происхождение украденных денег, указанный сотрудник банка приобрел движимое и недвижимое имущество на имя своих родственников, тем самым конвертировав полученные преступным путем крупные суммы в размере 138 784 080 драмов в (имущество).
После раскрытия преступления сотрудник банка пытался скрыться, но был задержан и арестован в зале вылета аэропорта «Ширак» в Гюмри.
По совокупности полученных достаточных доказательств сотруднику ЗАО «Инкассаторская служба» предъявлено обвинение:  пунктом 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА. В отношении банковского служащего возбуждено уголовное преследование по статье 256, часть 3, пункт 3 и статье 296, часть 3, пункт 3 действующего Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения к нему был применен арест.
Материалы уголовного дела с обвинительным актом направлены прокурору, ведущему процесс, с ходатайством об утверждении обвинительного акта и направлении его в суд.