Հայ զինծառայողների խոշտանգումների տեսանյութերը ծանր են ազդել կանանց ու աղջիկների վրա․ ՀՀ ՄԻՊ
Հոկտեմբերի 12-ին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Կանանց նկատմամբ խտրականության վերացման կոմիտեի (CEDAW) 83-րդ նիստի շրջանակներում «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի իրականացման վերաբերյալ ՀՀ ազգային զեկույցի առցանց դիտարկման ընթացքում: Պաշտպանը հանդես է եկել ելույթով և ներկայացրել «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի իրականացման վերաբերյալ Պաշտպանի հաստատության արձանագրումները։
Իր ելույթում Պաշտպանն անդրադարձել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր կանանց իրավունքների հարցերով հասարակական խորհրդի ձևավորմանը՝ միտված կանանց օրակարգի առաջմղմանը: Գրիգորյանը ներկայացրել է նաև սեպտեմբերին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի նկատմամբ սանձազերծած ռազմական գործողությունների ժամանակ ադրբեջանցի զինվորականների կողմից հայ կին զինծառայողների նկատմամբ առանձնակի դաժանությամբ իրականացրած պատերազմական հանցանքները՝ պայմանավորված ազգային և գենդերային ատելությամբ և նշել, որ առավել մտահոգիչ են ադրբեջանցիների կողմից այդ հանցանքները պատկերող տեսանյութերի տարածումը սոցցանցերում։ Նշել է, որ այս սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական ագրեսիան անհամաչափորեն ծանր է ազդել հատկապես կանանց ու աղջիկների վրա, ներառյալ հաշմանդամություն ունեցողներին։
Անդրադառնալով Հայաստանում կանանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտի զարգացումներին, առկա խնդիրներին և օրենսդրական բացերին՝ Պաշտպանը հանդես է եկել կոնկրետ առաջարկություններով, ի թիվս այլնի՝ ընդունել խտրականության արգելքի համապարփակ օրենսդրություն և սահմանել ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներ, վերանայել ՀՀ քրեական օրենսդրությունը՝ առանձին հանցակազմերով քրեականացնելով գենդերային բռնության բոլոր տեսակները, ներառյալ՝ հետամտումը, ինչպես նաև ընդլայնել բռնություն զոհերի պաշտպանության ընթացակարգային երաշխիքները՝ միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան, հրապարակել միասնական, համապարփակ և համակարգային վիճակագրական տվյալներ ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ, ապահովել բավարար թվով ապաստարանների և պետության կողմից տրամարդվող ծառայությունների հասանելիությունը ՀՀ ամբողջ տարածքում, ներառյալ հաշմանդամություն ունեցող կանանց համար բավարար հասանելիություն, ձեռնարկել կոնկրետ միջոցներ՝ խթանելու կանանց քաղաքական և տնտեսական մասնակցությունը, ներդրնելու գենդերազգայուն բյուջետավորման պրակտիկա, շարունակելու բարձրացնել գենդերային քվոտաները` հատուկ ուշադրություն դարձնելով իրավապահ մարմիններին, մշակել աշխատավայրում սեռական ոտնձգությունների արձագանքման արդյունավետ օրենսդրություն, ընդլայնել առողջապահական ծառայություններին կանանց հասանելիությունը առանց որևէ խտրականության՝ այդ թվում նաև բուժաշխատողների վերապատրաստման միջոցով, տրամադրել թիրախավորված պետական աջակցություն, այդ թվում` հոգեկան առողջություն պահպանման ոլորտում, տեղահանված կանանց և աղջիկներին:

The videos of the torture of Armenian servicemen heavily impacted women and girls. HRD of RA
On October 12, RA human rights defender Kristinne Grigoryan gave a speech at the online review of the RA national report on the implementation of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women within the 83rd session of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW). During. The Defender made a speech and presented the records of the Defender's institution regarding the implementation of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women.
In her speech, the Defender referred to the formation of the Public Council on Women's Rights under the RA Human Rights Defender, aimed at promoting the women's agenda. Grigoryan also presented the war crimes committed by the Azerbaijani military against Armenian women soldiers with particular cruelty during the military operations unleashed by the Azerbaijani armed forces against Armenia due to national and gender hatred and noted that the dissemination of videos depicting these crimes by the Azerbaijanis on social networks is most problematic. He said the Azerbaijani aggression against Armenia on September 13 disproportionately heavily impacted women and girls, including those with disabilities.
Referring to the developments in the field of protection of women's rights in Armenia, the existing problems and legislative gaps, the Defender made specific recommendations, among others, to adopt a comprehensive anti-discrimination legislation and establish institutional mechanisms, to revise the RA criminal legislation, criminalizing all types of gender-based violence with separate crimes, including: intervention, as well as expand the procedural safeguards for the protection of victims of violence in accordance with international standards, publish unified, comprehensive and systematic statistical data on cases of domestic violence, ensure access to a sufficient number of shelters and services provided by the state throughout the territory of the Republic of Armenia, including adequate access to women with disabilities, take concrete measures to promote women's political and economic participation, introduce gender-sensitive budgeting practices, continue to increase gender quotas with a particular focus on law enforcement, develop effective legislation to respond to sexual harassment in the workplace, expand women's access to health services without discrimination, including through training of health workers, provide targeted government support, including mental health care, to displaced women and girls :