ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ընդունել է Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմային։ Նախարարը ողջունել է դեսպանին և շնորհակալություն հայտնել սեպտեմբերի 29-ին Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ Վարդենիս այցելության և Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքներին տեղում ծանոթանալու համար։ «Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Ձեր ակտիվ մասնակցությունը ոչ միայն Վարդենիս կատարած այցին, այլև առհասարակ՝ գնահատում ենք Ձեր ակտիվ գործունեությունը Հայաստանում և ձեր հասցեական գնահատականները»,-ասել է նախարարը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։ Նախարարը կարևորել է երկու երկրների միջև օդային կանոնավոր չվերթերի անհրաժեշտությունը, որը կնպաստի նաև այլ ոլորտների զարգացմանը։
Մասանորի Ֆուկուշիման իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախարարին Գեղարքունիքի մարզ շրջայց կազմակերպելու համար, ինչը իրենց հնարավորություն է տվել տեղում ծանոթանալ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին, որոնք իրենք պատրաստվում են ներկայացնել իրենց կառավարությանը։ Դեսպանը նկատել է, որ երկու երկրների միջև առկա են բարեկամական լավ հարաբերություններ, բայցև առկա է չօգտագործված մեծ պոտենցիալ՝ բիզնեսի, առևտրի ոլորտում, որը պետք է անպայման իրացնել։ «Ճապոնիայի համար Հայաստանը շատ կարևոր գործընկեր է։ Հայաստանը շատ ժողովրդավար երկիր է։ Ճապոնիայի կառավարությունը պատրաստ է շարունակել տարբեր տեսակի աջակցություն տրամադրել Հայաստանին։ Ես որպես Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան կուզենայի իմ բոլոր ջանքերը ներդնել, որպեսզի ավելի զարգացնեմ մեր երկու երկրների հարաբերությունները»,-ընդգծել է դեսպանը։

There is excellent unused potential in Armenian-Japanese relations
RA Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan received Japan's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Masanori Fukushima. The minister welcomed the ambassador and thanked him for his visit to Vardenis on September 29 with the representatives of the diplomatic corps accredited in Armenia and for getting to know the consequences of Azerbaijan's large-scale aggression on the spot. "We highly appreciate your active participation not only in the visit to Vardenis but also in general; we appreciate your active activities in Armenia and your thoughtful evaluations," said the minister.
During the meeting, several issues of mutual interest were discussed. The minister highlighted the need for regular air flights between the two countries, which will also contribute to the development of other sectors.
Masanori Fukushima, in turn, thanked the minister for organizing a tour of the Gegharkunik region, which allowed them to learn the consequences of Azerbaijan's aggression on the spot, which they are going to present to their government. The ambassador noted good friendly relations between the two countries, but a tremendous unused potential in business and trade must be realized. "For Japan, Armenia is a vital partner. Armenia is a very democratic country. The Japanese government is ready to continue providing various types of support to Armenia. As the extraordinary and plenipotentiary ambassador of Japan, I would like to invest all my efforts to develop the relations between our two countries further," the ambassador emphasized.