Հայ-գերմանական համագործակցության ամրապնդում շրջակա միջավայրի ոլորտում
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ), Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարության մասնագիտական ստորաբաժանումների ղեկավարներ։ Ողջունելով պատվիրակության ներկայացուցիչներին, նախարարի տեղակալը ևս մեկ անգամ կաևորել է միջազգային գործընկերների հետ սերտ ոլորտային համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը:
«Հայաստանում զարգացման քաղաքականության շրջանակներում շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում Գերմանիայի Դաշնային հանրապետության հետ համագործակցությունն ունի բավական խորը հիմքեր, ինչի մասին վկայում է մի շարք շարունակական ծրագրերի արդյունավետ իրագործումը և նորերի մեկնարկը։ Մենք պատրաստակամ ենք էլ ավելի լայն համագործակցություն ծավալել շրջակա միջավայրի կառավարման ոլորտում և համագործակցել Հայաստանի Հանրապետության համար առաջնահերթություն համարվող ուղղություներով»,-նշել է նախարարի տեղակալը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել համատեղ իրականացվող մի շարք ծրագրերի, նախարարի տեղակալը մասնավորապես անդրադարձել է․
- Գերմանիայի Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) կողմից իրականացվող «Հայաստանում կենսաբազմազանության և կայուն տեղական զարգացման» դրամաշնորհային ամենամեծ ծրագրին, որի ընդհանուր բյուջեն ներկայումս կազմում է 26 միլիոն եվրո,
- Գերմանիայի վերականգնվող վարկերի բանկի (KfW) ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր-Հայաստան» ծրագրրին, որի շրջանակներում շարունակվում են բնապահպանական և սոցիալ-տնտեսական և ուղղվածության ներդրումային ծրագրերը՝ ուղղված Սյունիքի մարզի պահպանվող տարածքների, անտառային տարածքների պահպանության արդյունավետության բարձրացմանը և դրանց պահպանությունն իրականացնող կառույցների կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև ՊՏԱԾ-Հ ծրագրի թիրախային 32 համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը,
- Եվրամիության ու Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից համատեղ ֆինանսավորվող «EU4Sevan» Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանության ծրագրին,
- Կովկասի բնության հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերին․ հիմնադրամի կողմից ավելի քան 10 տարի շարունակ տրամադրվել են դրամաշնորհային միջոցներ՝ ուղղված Հայաստանի Հանրապետության բնության պահպանվող տարածքների պահպանության աջակցմանը,
- Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Բնական պաշարների կառավարում և էկոհամակարգային ծառայությունների պահպանությունը Հարավային Կովկասում կայուն համայնքային զարգացման նպատակով» (ECOserve) ծրագրին,
- Հայ-գերմանական համագործակցության շրջանակում Գերմանիայի Շրջակա միջավայրի հետազոտությունների Հելմհոլցի կենտրոնի հետ համատեղ 2018-2020թթ․ իրականացված «Սևանա լճի համար գիտության վրա հիմնված կառավարման գործիքների ստեղծում» (SEVAMOD1) հայ-գերմանական գիտահետազոտական ծրագրին։ 2020 թվականից մեկնարկել է ծրագրի 2-րդ փուլը՝ SEVAMOD2։
Նախարարի տեղակալն իր գոհունակությունն է հայտնել իրականացվող բոլոր ծրագրերի որակի վերաբերյալ և նշել, որ բոլոր ծրագրերն ու միջոցառումները բխում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության գործող ծրագրով ամրագրված ոլորտի առաջնահերթ ուղղություններից, և որ երկրում շրջակա միջավայրի պահպանության իրավիճակի արմատական փոփոխությունները հնարավոր են միայն ճիշտ կառավարման և համագործակցության արդյունքում։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը մատնանշել են ոլորտում առաջնահերթություն համարվող ուղղությունները և պայմանավորվածություններ ձեռք բերել դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ համատեղ քայլեր ձեռնարկել։
«Ոլորտի քաղաքականությունը հիմնավորապես ուղղված է նաև կլիմայի փոփոխության նկատմամբ երկրի դիմակայունության մակարդակի բարձրացմանը՝ հարմարվողականության լավագույն գործելակերպերի ներդրման, ցածր ածխածնային զարգացման, կլիմայի փոփոխության մեղմման մասով ստանձնած միջազգային հանձնառությունների պատշաճ կատարման միջոցով։
Ելնելով ոլորտի առանձնահատկությունից, որ այն անմիջականորեն փոխկապակցված է գերմանական կառավարության կողմից հայ-գերմանական համագործակցության շրջանակներում առաջնահերթ դիտարկվող բոլոր ուղղությունների հետ, հետագա փոխշահավետ և համապարփակ համագործակցության ապահովման նպատակով, շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից դիտարկվում են մի շարք ռազմավարական առաջնահերթ ուղղություններ, որոնք բխում են նաև կառավարության ծրագրից և այդ ուղղությամբ պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկվեն»,- նշել է նախարարի տեղակալը և հանդիպումը եզրափակելով հույս հայտնել, որ հետագա զարգացումների շրջանակներում համապատասխան մեխանիզմների և գործիքների միջոցով կիրագործվեն առավել առարկայական և շոշափելի արդյունք ապահովող ծրագրեր և միջոցառումներ։

Strengthening of Armenian-German cooperation in the field of environment
Deputy Minister of Environment Aram Meimaryan received the delegation of the Ministry of Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany (BMZ), the German Society for International Cooperation (GIZ), and the Rehabilitation Credit Bank (KfW). Heads of professional departments of the Ministry participated in the meeting. Welcoming the delegation's representatives, the deputy minister once again strengthened the close sectorial cooperation and exchange of experience with international partners.
"The cooperation with the Federal Republic of Germany in the field of environmental protection within the framework of the development policy in Armenia has deep foundations, as evidenced by the effective implementation of several continuous programs and the start of new ones. We are ready to develop even wider cooperation in the field of environmental management and to cooperate in directions considered a priority for the Republic of Armenia," the deputy minister noted.
During the meeting, reference was made to several jointly implemented projects; the deputy minister expressly referred to:
- to the most extensive grant program, "Biodiversity and sustainable local development in Armenia," implemented by the German Bank for Rehabilitation Loans (KfW), the total budget of which currently amounts to 26 million euros,
- To the "Protected Areas Support Program-Armenia" program implemented with the financial support of the German Revolving Credit Bank (KfW), within the framework of which the environmental and socio-economic and targeted investment programs are continuing, aimed at increasing the efficiency of the protection of protected areas, forest areas of Syunik region and the implementation of their safety. To the development of the capacities of the structures, as well as to the socio-economic development of the 32 target communities of the PDP-H program,
- To the "EU4Sevan" environmental protection program of Lake Sevan jointly financed by the Ministry of Economic Cooperation and Development of the European Union and the Federal Republic of Germany,
- To the programs implemented by the Nature Foundation of the Caucasus. For more than ten years, the foundation has provided grant funds to support protecting nature-protected areas of the Republic of Armenia.
- "Management of natural resources and protection of ecosystem services for sustainable community development in the South Caucasus" (ECOserve) project implemented in cooperation with the German International Cooperation Company (GIZ),
- The Armenian-German scientific research project "Creation of science-based management tools for Lake Sevan" (SEVAMOD1) was implemented in 2018-2020 in the framework of Armenian-German cooperation with the German Helmholtz Center for Environmental Research. In 2020, the 2nd stage of the program - SEVAMOD2 - started.
The deputy minister expressed his satisfaction with the quality of all the implemented programs and noted that all programs and measures stem from the priority directions of the field fixed by the current schedule of the Government of the Republic of Armenia and that radical changes in the environment protection situation in the country are possible only as a result of proper management and cooperation. During the meeting, the parties pointed out the priority directions in the field and agreed to take joint steps to implement them.
"The policy of the sector is fundamentally aimed at increasing the level of the country's resistance to climate change through the implementation of the best adaptation practices, low carbon development, and the proper performance of the international commitments undertaken in climate change mitigation.
Based on the specificity of the sector, that it is directly interconnected with all directions prioritized by the German government within the framework of Armenian-German cooperation, to ensure further mutually beneficial and comprehensive cooperation, several strategic priority directions are considered by the Ministry of Environment, which also derive from the government's plan and active steps should be taken in that direction", the deputy minister noted and concluding the meeting expressed hope that within the framework of further developments, programs and measures providing more objective and tangible results will be implemented through appropriate mechanisms and tools.