ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը «Փեթակ»-ի աշխատանքները դադարեցնելու որոշում է կայացրել՝ վերստուգման արդյունքների հիմքով
ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը տեղեկացնում է, որ «Փեթակ»-ի աշխատանքները դադարեցնելու որոշում է կայացրել՝ վերստուգման արդյունքների հիմքով։
«Հայտնում ենք, որ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի՝ 𝟐𝟎𝟐𝟏 թվականի հունիսի 𝟏𝟎-ի հանձնարարագրի համաձայն՝ հունիսի 𝟏𝟒-𝟏𝟖-ը ստուգում էր իրականացվել «Փեթակ» ՍՊ ընկերությունում։
Դրա արդյունքում հայտնաբերվել էին հրդեհային անվտանգության կանոնների 𝟏𝟐 խախտումներ։
Դրա հիմքով կազմվել էր վարչական արձանագրություն, և ընկերության տնօրենը ենթարկվել էր վարչական պատասխանատվության։ Բացի այդ՝ Տեսչական մարմնի կողմից ընկերությանը տրվել էր կարգադրագիր՝ հայտնաբերված խախտումները վերացնելու վերաբերյալ։
Կարգադրագրի 𝟏𝟐 կետերով խախտումները վերացնելու համար սահմանվել էր ողջամիտ ժամկետ։
Վերջին կետի կատարման վերջնաժամկետ էր սահմանվել 𝟐𝟎𝟐𝟐 թվականի հունիսի 𝟐𝟑-ը։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի 𝟐𝟎𝟐𝟐 թվականի օգոստոսի 𝟐𝟐-ի հանձնարարագրի հիման վրա նախորդ տարի տրված կարգադրագրի պահանջների կատարումը պարզելու նպատակով օգոստոսի 𝟐𝟐-𝟐𝟓-ը ներառյալ ՏՄ մասնագետները հետազոտություն են իրականացրել ընկերությունում։
Արդյունքում պարզվել է, որ նախորդ տարի իրականացված հրդեհատեխնիկական հետազոտության արդյունքում արձանագրված հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտումները վերացնելու վերաբերյալ տրված կարգադրագրի պահանջներն ամբողջությամբ չեն կատարվել, և խախտումները չեն վերացվել։
Ուստի՝ նման խախտումներով ընկերության հետագա աշխատանքները կարող են անմիջական և ուղղակի սպառնալիք ստեղծել մարդկանց անվտանգության համար։
Ելնելով վերոգրյալից և ղեկավարվելով «Հրդեհային անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքի 𝟐𝟎-րդ հոդվածի 𝟐-րդ մասի «ը» կետով և «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 𝟑𝟖-րդ հոդվածի 𝟑-րդ մասով՝ ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը որոշում է կայացրել դադարեցնել ՀՀ ք․ Երևան, Արշակունյաց 𝟏𝟕ա հասցեում գործող «Փեթակ» ՍՊ ընկերության աշխատանքները»։

Инспекционный орган ГТПБ РА принял решение о прекращении работы ТЦ "Петак" по результатам повторной проверки.
Инспекционный орган ГТПБ РА сообщает, что по результатам повторной проверки принял решение о прекращении работы ТЦ "Петак".
«Сообщаем Вам, что согласно указанию начальника Инспекции градостроительства, технической и пожарной безопасности РА от июня 𝟐𝟎𝟐𝟏, в июне 𝟏𝟒-𝟏𝟖 была проведена проверка на предприятии СП «Петак».
В результате выявлено 𝟏𝟐 нарушений правил пожарной безопасности.
На основании этого был составлен административный протокол, а директор компании привлечен к административной ответственности. Кроме того, Инспекционный орган выдал предприятию предписание об устранении выявленных нарушений.
Согласно пунктам регламента был установлен разумный срок для устранения нарушений.
Крайний срок реализации последнего пункта был установлен 𝟐𝟑 июня 𝟐𝟎𝟐𝟐.
На основании поручения руководителя проверяющего органа от 22 августа, с целью выяснения выполнения требований приказа, была проведена повторная проверка.
В результате установлено, что требования постановления об устранении нарушений правил пожарной безопасности, зафиксированных в результате проведенного в прошлом году пожарно-технического обследования, выполнены не в полном объеме, а нарушения не устранены.
Поэтому дальнейшая деятельность компании с такими нарушениями может создать прямую и непосредственную угрозу безопасности людей.
На основании изложенного и руководствуясь пунктом "3" части 2 статьи 𝟐𝟎 Закона РА "О пожарной безопасности" и частью 𝟑 статьи 𝟑𝟖 Закона РА "Об основах административного производства", инспекционный орган ГТПБ РА принял решение остановить работы компании "Петак" СП по адресу 𝟏𝟕а, Аршакуняц, Ереван.