ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանն այսօրվա ասուլիսին անդրադարձել է ադրբեջանական գերությունից վերադարձած 16 զինծառայողների խնդրին։
Նա պատմել է, որ զինծառայողների հետ առանձին հանդիպումներ են անցկացրել. «Մենք զեկույց կնախապատրաստենք, որպեսզի արձանագրենք եզրակացությունները, փաստացի տվյալները, որոնք տղաները մեզ հայտնել են։ Մենք խոշտանգումների, դաժան վերաբերմունքի և նվաստացման փաստեր ենք պարզել։ Գրեթե բոլոր վերադարձած գերիները պատմել են խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի մասին։ Վատ վերաբերմունքի դեպքեր են գրանցվել նաև Ադրբեջանի իրավապահ մարմիններում, և նույնիսկ հոսպիտալում բուժանձնակազմի կողմից։ Այդ ամենի վերաբերյալ առանձին զեկույց կպատրաստվի»։
ՄԻՊ-ը տեսակետ է հայտնել, որ Ադրբեջանի իրագործած բարբարոսությունների և մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների վերաբերյալ փաստերը պետք է դրվեն բանակցային սեղանին։ Ըստ նրա. «Չեմ կարծում, որ մենք պետք է խոսենք պատերազմի մասին և չասենք, որ չենք ուզում ջանքեր գործադրել խաղաղության համար»։
ՄԻՊ-ը նաև նշել է, որ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների հետ հանդիպումների ժամանակ մարդիկ առաջին հերթին կարևորել են խաղաղությունը. «Չպետք է ընկնենք մեկ այլ ծայրահեղության մեջ՝ ասելով, թե եթե նման վիճակ ունենք, ապա պետք է զինվենք և հարձակվենք։ Սա ամենակործանարար միտքն է։ Մենք պետք է ջանքեր գործադրենք խաղաղության հասնելու համար։ Պետք է անընդհատ աշխատել այս ուղղությամբ»։

Правозащитник подготовит отчет о пытках армянских заключенных в Азербайджане
На сегодняшней пресс-конференции Защитник прав человека РА Кристине Григорян обратилась к вопросу 16 военнослужащих, вернувшихся из азербайджанского плена.
Она сообщила, что у них были отдельные встречи с военнослужащими. «Мы подготовим отчет, чтобы зафиксировать выводы, фактические данные, которые нам рассказали ребята. Нашли факты пыток, жестокого обращения и унижения. Практически все вернувшиеся заключенные рассказали о пытках и жестоком обращении. Случаи жестокого обращения были зарегистрированы и в правоохранительных органах Азербайджана, и даже со стороны медперсонала в больнице. Обо всем этом будет подготовлен отдельный отчет ».
Совет по правам человека выразил мнение, что факты варварства, совершаемого Азербайджаном, и многочисленных нарушений прав человека должны быть вынесены на стол переговоров. По ее словам. «Я не думаю, что мы должны говорить о войне не упоминая, что мы не хотим прилагать усилия для мира».
Правозащитник также отметила, что во время встреч с жителями приграничных населенных пунктов люди в первую очередь подчеркивали мир. «Мы не должны впадать в другую крайность, говоря, что если у нас сложится такая ситуация, то мы должны вооружиться и атаковать. Это самая разрушительная мысль. Мы должны приложить усилия для достижения мира. Мы должны постоянно работать в этом направлении».