Ադրբեջանի կողմից բուժաշխատողների թիրախավորված հարձակումները փաստագրված են. Անահիտ Ավանեսյան
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր ԱՀԿ ներկայացուցիչների հետ համատեղ ասուլիսում անդրադարձել է ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի ժամանակ բժիշկներին թիրախավորելու դեպքերին։
Ավանեսյանի խոսքով. «Ինչպես 2020թ., այնպես էլ ադրբեջանի սանձազերծած վերջին ագրեսիայի ընթացքում մեր շտապօգնության մեքենաների և բուժաշխատողների նկատմամբ թիրախավորված հարձակումները փաստագրված են, և մենք բոլոր մոնիտորինգային օղակներով ներկայացրել ենք այդ փաստագրված ապացույցները»։
Ավանեսյանը վստահություն է հայտնել, որ այդ ապացույցները միջազգային դատարաններում Հայաստանի ներկայացրած հայցերի մաս կկազմեն. «Նման արարքները, որ դեմ են բոլոր միջազգային հումանիտար օրենքներին, անգամ պատերազմի օրենքներին, պետք է խստագույնս դատապարտվեն»։

The targeted attacks on medical workers by Azerbaijan have been documented. Anahit Avanesyan
RA Minister of Health, Anahit Avanesyan, today, at a joint press conference with WHO representatives, referred to the cases of targeting doctors during the Azerbaijani military aggression.
According to Avanesyan. "Both in 2020 and during the latest aggression unleashed by Azerbaijan, the targeted attacks against our ambulances and medical workers have been documented. We have presented this documented evidence through all monitoring links."
Avanesyan expressed confidence that this evidence will be part of the claims presented by Armenia in international courts. "Such actions, which are against all international humanitarian laws, even the laws of war, must be strictly condemned."