Գրեթե 20-օրյա դադարից հետո Ջերմուկում հյուրանոցային բիզնես իրականացնող ընկերությունները վերսկսում են իրենց աշխատանքները։ Այս մասին հաղորդում է Ջերմուկի զբոսաշրջության զարգացման կենտրոնը։
«Հզոր բանակ, պաշտպանված սահմաններ և բարեկեցիկ կյանք ունենալու համար անհրաժեշտ է աշխատել և զարգացնել տնտեսությունը, կապել մարդկանց հողին։
Մեր բանակին ուժեղ թիկունք է պետք։
Գրեթե 20-օրյա դադարից հետո Ջերմուկում հյուրանոցային բիզնես իրականացնող ընկերությունները վերսկսում են իրենց աշխատանքները։
Մենք վերադառնում ենք նորմալ կյանքի հուն և սպասում մեր քաղաքի բոլոր բարեկամներին:
Թե երկրի տնտեսության, թե հենց Ջերմուկի զարգացման համար անհրաժեշտ է, որ մենք մեր գումարները ծախսենք երկրի ներսում։ Ուստի, բոլորին հրավիրում ենք վայելելու աշնանային Ջերմուկն ու նպաստելու քաղաքի վերածնունդին».-ասված է Visit Jermuk «Ֆեյսբուքի» տարածած հաղորդագրության մեջ։

Jermuk hotels continue their work
The Jermuk tourism development center reported that after an almost 20-day break, the companies operating the hotel business in Jermuk are resuming their work.
"To have a powerful army, protected borders, and a prosperous life, it is necessary to work and develop the economy, to connect people to the land.
Our army needs a strong rear.
After an almost 20-day break, the companies operating the hotel business in Jermuk are resuming their work.
We are returning to everyday life and waiting for all the friends in our city.
Both for the development of the country's economy and Jermuk itself, it is necessary that we spend our money within the country. Therefore, we invite everyone to enjoy Jermuk in autumn and to contribute to the revival of the city", said the message of Visit Jermuk "Facebook."