ԱԳ նախարարի հրավերով Ռաֆայել Գրոսին կայցելի Հայաստան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հրավերով հոկտեմբերի 4-5-ը աշխատանքային այցով Հայաստանում կլինի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսին:
Հոկտեմբերի 4-ին Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենին կընդունի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Այցի շրջանակներում գլխավոր տնօրեն Գրոսիին կընդունեն ՀՀ նախագահը, ՀՀ վարչապետը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, առողջապահության նախարարները։
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենը կայցելի նաև Հայկական ատոմային էլեկտրակայան, Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոն, ինչպես նաև դասախոսությամբ հանդես կգա ԵՊՀ ուսանողների համար։

At the invitation of the Foreign Minister, Rafael Grossi will visit Armenia
At the invitation of RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, Rafael Mariano Grossi, the International Atomic Energy Agency Director General, will be in Armenia on a working visit on October 4-5.
On October 4, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan will receive the International Atomic Energy Agency Director General.
Within the framework of the visit, the President of the Republic of Armenia, the Prime Minister of the Republic of Armenia, and the Ministers of Territorial Administration and Infrastructure, Health Care will receive Director General Grossi.
The International Atomic Energy Agency Director General will also visit the Armenian Nuclear Power Plant, National Oncology Center named after Fanarjyan, and deliver a lecture for YSU students.