ՀՀ առևտրի ծավալում ԵԱՏՄ երկրների մասնաբաժինն ավելացել է
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը տեղեկացնում է, որ 2022թ.-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը 1.75 մլրդ ԱՄՆ դոլարով ավելացրել են Ռուսաստանի հետ առևտուրը՝ պայմանավորված ՌԴ արտահանման-ներմուծման հոսքերի վերակողմնորոշմամբ, այդ թվում՝ դեպի ԵԱՏՄ շուկա առկա առևտրատնտեսական սահմանափակումներով։
ԵԱՏՄ երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ, առևտրի ծավալներն ամենամեծ չափով ավելացրել է Հայաստանը։ ՀՀ առևտրի ծավալում ԵԱՏՄ երկրների մասնաբաժինը 2022թ.-ի հունվար-հուլիսին տարեկան կտրվածքով աճել է 2.7 տոկոսային կետով՝ կազմելով 34.6%:
Ընթացիկ տարվա հունվար-հուլիսին Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը տարեկան կտրվածքով աճել է 2 մլրդ ԱՄՆ դոլարով կամ 11.3 %-ով:

Доля стран ЕАЭС в объеме торговли РА увеличилась
Евразийская экономическая комиссия сообщает, что в январе-июле 2022 года Армения, Казахстан и Кыргызстан увеличили товарооборот с Россией на 1,75 млрд долларов США за счет переориентации экспортно-импортных потоков России, в том числе торгово-экономических ограничений на рынок Евразийского экономического союза.
Армения в наибольшей степени нарастила объемы торговли со странами ЕАЭС, в том числе с Россией. В январе-июле 2022 года доля стран ЕАЭС в объеме торговли РА увеличилась на 2,7 процентов, составив 34,6%.
В январе-июле текущего года общий товарооборот между Арменией, Казахстаном, Кыргызстаном и странами ЕАЭС увеличился на 2 млрд долларов США или 11,3% в годовом исчислении.