Սեզոնային գրիպի հետ մեկտեղ կորոնավիրուսը կարող է որոշակի ակտիվանալ
Սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 2-ը Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 910 նոր դեպք, նախորդ շաբաթ արձանագրված դեպքերի թիվը 1431 էր։ ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի իմունականխարգելման և կառավարելի վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության բաժնի պետ Սվետլանա Գրիգորյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակը հարաբերական կայուն է։ Սակայն, ըստ նրա, սա չի նշանակում, որ աշխուժացում չի լինի։
Գրիգորյանի խոսքով՝ հատկապես հիմա, երբ սկսվում է սուր շնչառական վարակների՝ սեզոնային գրիպների շրջանը, կարող է ակտիվանալ նաև կորոնավիրուսային հիվանդությունը. «Այս համատեքստում կարևոր է պատվաստումների դերն ու նշանակությունը, և, հատկապես, խթանիչ դեղաչափերի, որովհետև բնակչության հիմնական մասը՝ մոտ 51%, արդեն ստացել է կորոնավիրուսային հիվանդությունների դեմ պատվաստումների առաջին դեղաչափը, մոտ 46 %-ը՝ երկրորդ դեղաչափը, սակայն բուստեր՝ խթանիչ դեղաչափերի առումով իրավիճակը այդքան էլ լավ չէ։ Բնակչության ընդամենը մոտ 3%-ն է ստացել բուստեր դեղաչափ»։
Սվետլանա Գրիգորյանը շեշտեց, որ ժամանակի ընթացքում պատվաստումներում եղած հակամարմինների որոշակի նվազում է դիտվում, ուստի շատ կարևոր է բուստեր դեղաչափերի կիրառումը՝ կանխարգելելու հոսպիտալացումների և ծանր դեպքերի աճը։
Մասնագետի խոսքով՝ թեև Հայաստանում իրականացվում է ամենօրյա  մշտադիտարկում, բայց դժվար է ասել՝ նոր ալիքի բռնկման հավանականություն կա՞, թե՞ ոչ։
Հարցին՝ երկու դեղաչափով պատվաստված անձը որքան ժամանակ հետո պետք է ստանա բուստեր՝ խթանիչ դեղաչափ, Գրիգորյանն ասաց, որ երկրորդ դեղաչափն ստանալուց 3-6 ամիս հետո է առաջարկվում ստանալ խթանիչը, քանի որ դա այն օպտիմալ ժամանակահատվածն է, որում անձը հնարավորություն կունենա ստանալ խթանիչ դեղաչափ և, սեզոնին ընդառաջ, կլինի պաշտպանված։

Along with the seasonal flu, the coronavirus can become somewhat more active
From September 26 to October 2, 910 new cases of coronavirus disease were registered in Armenia; the number of instances recorded last week was 1431. Svetlana Grigoryan, head of the Department of Epidemiology of Immunosuppression and Controlled Infectious Diseases of the National Center for Disease Control and Prevention of the RA Ministry of Health, told Radar Armenia that at the moment, the epidemic situation of the coronavirus around the world is relatively stable. However, according to her, this does not mean that there will be no revitalization.
According to Grigoryan, especially now, when the period of acute respiratory infections, and seasonal flu, begins, the coronavirus disease can also become active. "In this context, the role and importance of vaccinations and, especially, booster doses are important because the main part of the population, about 51%, has already received the first dose of vaccination against coronavirus diseases, about 46% - the second dose, but in booster doses, the situation is not so good. Only about 3% of the population received a booster dose."
Svetlana Grigoryan emphasized that over time, a specific reduction of antibodies in vaccinations is observed, so it is essential to use booster doses to prevent the increase in hospitalizations and severe cases.
According to the expert, although daily monitoring is carried out in Armenia, it is difficult to say whether there is a possibility of a new wave breaking out or not.
To the question: after how long should a person vaccinated with two doses receive a booster dose, Grigoryan said that it is recommended to receive the booster 3-6 months after receiving the second dose because that is the optimal period in which the person will have the opportunity to receive a booster dose and, ahead of the season, will be protected.