Հաջորդ տարվա բյուջեում զգալի կաճեն անվտանգային կապիտալ ծախսերը
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը 2023թ. պետբյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս խոսեց Հայաստանի անվտանգային ծախսերի մասին։ Ըստ նրա՝ անվտանգային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղվող կապիտալ ծախսերը զգալիորեն կաճեն և կկազմեն 557 մլրդ դրամ, ինչը մոտ 200 մլրդ դրամով ավելի է, քան սահմանվել է 2022 թվականի պետական բյուջեով: 2023 թվականին այս ցուցանիշը կհասնի ՀՆԱ-ի 5.9 տոկոսին այս տարվա համար սկզբնապես ծրագրված 4.5 տոկոսի դիմաց:
Նախարարի խոսքով, զգալիորեն կավելանան անվտանգության ենթակառուցվածքներին հատկացումները, կշարունակեն բարձր մնալ տնտեսական ենթակառուցվածքների բարելավման ֆինանսական հատկացումները, կավելանան սոցիալական ենթակառուցվածքների, կրթական և առողջապահական հաստատությունների կառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքները:
Ըստ նրա. «Առողջապահության ոլորտին հատկացումները 2023 թվականին կկազմեն ավելի քան 146 մլրդ դրամ, որն ավելի քան 22 տոկոսով ավելի է, քան 2022 թվականի բյուջեով սկզբնապես սահմանված ֆինանսավորման չափը»:

Бюджет следующего года предусматривает значительное увеличение капитальных расходов на обеспечение безопасности.
Министр финансов РА Тигран Хачатрян представляя проект государственного бюджета на 2023 г. рассказал о расходах Армении на безопасность. По его словам, капитальные затраты на улучшение безопасности и экономической инфраструктуры значительно увеличатся и составят 557 млрд драмов, что примерно на 200 млрд драмов больше госбюджета на 2022 год. В 2023 году этот показатель достигнет 5,9 процента ВВП против изначально запланированных на этот год 4,5 процента.
По словам министра, значительно увеличатся ассигнования на инфраструктуру безопасности, по-прежнему будут высокими финансовые ассигнования на улучшение экономической инфраструктуры, увеличатся строительные и капитальные работы социальной инфраструктуры, образовательных и медицинских учреждений.
По его словам. «Отчисления на сектор здравоохранения в 2023 году составят более 146 млрд драмов, что более чем на 22 процента превышает объем финансирования, первоначально установленный бюджетом на 2022 год».