Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ զորավարժություններին
Հայաստանը չի մասնակցի սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 8-ը Ղազախստանում կայանալիք ՀԱՊԿ զորավարժություններին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում անելով ՀՀ ՊՆ-ին։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիայի արդյունքում հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, ՀՀ ԶՈւ առջև դրված խնդիրներից ելնելով, որոշում է կայացրել ձեռնպահ մնալ Ղազախստանի Հանրապետությունում ՀԱՊԿ շրջանակներում անցկացվելիք զորավարժություններին ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումների մասնակցությունից»,- ասված է հայտարարությունում։

Армения не будет участвовать в учениях ОДКБ
Армения не будет участвовать в военных учениях ОДКБ, которые пройдут в Казахстане с 26 сентября по 8 октября, из-за ситуации на армяно-азербайджанской границе. Об этом сообщает агентство ТАСС со ссылкой на Минобороны РА.
«Принимая во внимание ситуацию на армяно-азербайджанской границе в результате агрессии, осуществленной Азербайджаном, Министерство обороны Республики Армения, исходя из проблем, с которыми столкнулись Вооруженные Силы Республики Армения, приняло решение воздержаться от участия подразделений Вооруженных Сил РА в учениях, которые будут проводиться в рамках ОДКБ на территории Казахстана", - говорится в сообщении.