ՀՀ ՄԻՊ-ն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինին
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին և դեսպանատան ներկայացուցիչներին:
Դեսպանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպան Գրիգորյանին ու Պաշտպանի աշխատակազմին այս օրերի ընթացքում կատարած աշխատանքի համար։
Քրիստիննե Գրիգորյանը դեսպանին ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ սեպտեմբերի 16-ին հրապարակած զեկույցում և զեկույցի փակ հատվածում տեղ գտած փաստերը՝ ադրբեջանական հարձակման հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, շրջակա միջավայրին հասցված վնասներ, միջազգային հումանիտար իրավունքով արգելված այլ արարքներ։
Գրիգորյանը խոսել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիների ու զոհված զինծառայողների նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների մասին:
Պաշտպանի խոսքով՝ զեկույցի հրապարակումից հետո փաստահավաք աշխատանքները շարունակվում են: ՄԻՊ-ի թիմերը սեպտեմբերի 17-ին այցելել են ադրբեջանական հարձակումից տուժած բնակավայրեր՝ Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի ու Սյունիքի մարզերում: «Մեզ համար առաջին հերթին կարևոր է հանդիպել և զրուցել ադրբեջանական հարձակումից տուժած անձանց հետ»,- հանդիպման ընթացքում նշել է Պաշտպանը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՄԻՊ-ին փաստերի հավաքագրման և ավելի վաղ ուղարկված զեկույցների համար։ Դեսպանը նշել է. «Շատ կարևոր է ունենալ փաստարկված տվյալներ, որ կարողանաք ասել՝ այո, սա փաստ է, սա ճշտված է»,- նշել է դեսպան Անդրեա Վիկտորինին:
Պաշտպանը կարևորել է միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները և իր շնորհակալությունն է հայտնել դեսպան Անդրեա Վիկտորինին և դեսպանատան ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման ավարտին քննարկել են՝ ինչպես կարող են համագործակցության արդյունքում օգնել ադրբեջանական հարձակումներից տուժած անձանց:

The HRD of the RA received the head of the EU delegation in Armenia, Andrea Victorin
RA Human Rights Defender Kristine Grigoryan received the head of the EU delegation in Armenia, Ambassador Andrea Victorin, and embassy representatives.
The ambassador expressed special thanks to Defender Grigoryan and the Defender's staff for the work done during these days.
Kristine Grigoryan presented to the ambassador the facts contained in the report published by the Defender of Human Rights on September 16 and the closed part of the report: the damage caused to the civilian population and civil infrastructures, the environment, and other acts prohibited by international humanitarian law as a result of the Azerbaijani attack.
Grigoryan spoke about the crimes committed by Azerbaijani servicemen against Armenian prisoners of war and dead service members.
According to the defender, the fact-finding work continues after the report's publication. On September 17, the HRD teams visited the settlements affected by the Azerbaijani attack in Gegharkunik, Vayots Dzor, and Syunik regions. The Defender said, "First of all, it is important for us to meet and talk with the people affected by the Azerbaijani attack,"
The ambassador thanked the HRD for collecting facts and the reports sent earlier. The ambassador noted, "It is essential to have substantiated data so that you can say: yes, this is a fact, this is verified."
The defender emphasized the work with international partners and expressed gratitude to Ambassador Andrea Victorin and embassy representatives.
At the end of the meeting, they discussed how they could help people affected by Azerbaijani attacks due to cooperation.