Գլխավոր դատախազը Եվրախորհրդի պաշտոնյաներին է ներկայացրել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին և ԵԽ իրավական բարեփոխումների և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանին: Այդ մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Գլխավոր դատախազը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ մի շարք ուղղություններով ծրագրերը՝ միտված հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատաիրավական բարեփոխումներին և քրեական արդարադատությանը: Նախքան հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցերին անդրադառնալը՝ գլխավոր դատախազ Վարդապետանը ԵԽ գործընկերներին ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և շեշտել, որ ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս գան ՀՀ օկուպացված տարածքներից: Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը կարևորել է միջազգային հանրության հստակ դիրքորոշումներն ու գործողությունները՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զորքերը հետ քաշելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչներ Մարտինա Շմիդտն ու Լիլիթ Դանեղյանն ընդգծել են գլխավոր դատախազության հետ համագործակցության կարևորությունը մի շարք առանցքային ուղղություններով և փոխգործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Генпрокурор представила официальным лицам Совета Европы последствия азербайджанской агрессии
Генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла сегодня главу ереванского офиса Совета Европы Мартину Шмидт и заместителя директора департамента правовых реформ и программ сотрудничества в области прав человека Совета Европы Лилит Данегян. Об этом сообщает Генеральная прокуратура РА.
Генеральный прокурор особо отметила программы с Советом Европы по ряду направлений, в частности направленных на борьбу с коррупцией, судебные реформы и уголовное правосудие. Прежде чем обратиться к вопросам, связанным с дальнейшим сотрудничеством, генеральный прокурор Вардапетан представила коллегам Совета Европы ситуацию, созданную широкомасштабной агрессией Азербайджана против суверенной территории Республики Армения, развязанной 13 сентября, и подчеркнула, что азербайджанские войска должны быть выведены из оккупированные территории Республики Армения. В этом контексте Анна Вардапетян подчеркнула четкие позиции и действия международного сообщества в направлении вывода азербайджанских войск с суверенных территорий Республики Армения.
В ходе встречи представители Совета Европы Мартина Шмидт и Лилит Данегян подчеркнули важность сотрудничества с Генеральной прокуратурой по ряду ключевых направлений и выразили готовность к углублению сотрудничества.