ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներին ներկայացվել է սահմանային իրադրությունը
Սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներն այցելել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժած շրջաններ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Ջերմուկ քաղաքում ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը դիվանագետներին ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը, հրետակոծության և հրթիռակոծության հետևանքով Ջերմուկի քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված վնասներն ու տեղեկություններ հայտնել օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ:
Գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը պատասխանել է օտարերկրյա դիվանագետների հարցերին, ինչպես նաև անդրադարձել ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից մարտական դիրքերում զոհված հայ զինծառայողների նկատմամբ իրականացված խոշտանգումներին, դրանք համարելով մարդասիրական միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներ։

Diplomats accredited in RA were presented with the border situation
The RA Ministry of Defense reports that on September 16, heads of accredited diplomatic missions and international organizations in Armenia visited regions affected by Azerbaijani aggression.
In the city of Jermuk, the First Deputy Minister of Defense of the General Staff of the RA Armed Forces, Major General Edward Asryan, presented to the diplomats the situation created as a result of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan on September 13, the damage caused to the civil infrastructures of Jermuk as a result of the shelling and rocket fire, and gave information about the operational situation.
Major-General Edward Asryan answered the questions of foreign diplomats. Also, he referred to the torture carried out by Azerbaijani servicemen against Armenian service members who died in combat positions, considering their gross violations of international humanitarian law.