ԱՀ ԱԳՆ-ն դատապարտում է Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիվ գործողությունները
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիվ գործողությունները, Հայաստանի սուվերեն տարածքի ռմբակոծությունները և ուժի կիրառումը։
Այս գործողությունները հանդիսանում են հայատյացության և ցեղասպան քաղաքականության վառ դրսևորում, միջազգային իրավունքի և նորմերի կոպտագույն խախտում։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները՝ զերծ մնալով ամորֆ և անհասցե կոչերից ու գնահատականներից, կիրառել համապատասխան քայլեր ագրեսորի նկատմամբ։

The Foreign Ministry of Artsakh condemns the aggressive actions unleashed by Azerbaijan
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh strongly condemns the aggressive actions unleashed by Azerbaijan against the Republic of Armenia on September 13, the bombing of the sovereign territory of Armenia, and the use of force.
These actions clearly manifest Armenian hatred and genocidal policy, a gross violation of international law and norms.
We call on the international community to strongly condemn the aggressive actions of Azerbaijan, refraining from amorphous and unaddressed appeals and assessments, to take appropriate measures against the aggressor.