ԵԿՄ-ում հայտարարվել է «համար 1»
ԵԿՄ վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանը հանդես է եկել ուղերձով՝ տեղեկացնելով, որ ԵԿՄ-ում հայտարարվել է «համար 1»։
«Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաջանումները հրետանային միջոցներով, ականանետեր եւ ԱԹՍ-ներ կիրառելով ինտենսիվ հրետակոծում են հայ-ադրբեջանական սահմանի, մասնավորապես՝ Վարդենիսի, Սոթքի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Գորիսի եւ Կապանի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը:
Երկրապահ կամավորականների միությունում իմ հրամանով կեսգիշերն անց հայտարարվել է Համար 1: Արդեն իսկ ձեւավորված ԵԿՄ գումարտակները շարժվել եւ շարունակում են շարժվել նշված վայրեր:
Կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին խուճապի չմատնվել, չտրվել սադրանքներին, մի կողմ թողնել քաղաքական ամբիցիաները, համախմբվել, մի բռունցք դառնալ, տեր կանգնել կյանքերի գնով ձեռք բերված մեր հողին, պետությանը, պետականությանը:

"Number 1" was declared in UEGV
Sasun Mikayelyan, the chairman of the UEGV board, delivered a message informing us that "number 1" was announced in the UEGV.
"On September 13, the Azerbaijani Armed Forces units, using artillery, mortars, and anti-aircraft missiles, intensively bombarded the positions in the direction of the Armenian-Azerbaijani border, particularly in the order of Vardenis, Sotk, Artanish, Ishkhanasar, Goris and Kapan.
After midnight, Number 1 was announced in the Yerkapah Volunteers Union by my order. The already formed UEGV battalions have moved and continue to move to the specified places.
I call on our compatriots not to panic, not to give in to provocations, to put aside political ambitions, to unite, become a fist and stand up for our land, state, and statehood acquired at the cost of lives.