Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից ՀՀ դեմ ագրեսիան պլանավորվել է նախապես
ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը տեղեկացրել է. «2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին, կեսգիշերից, 2020թ. նոյեմբերին 9-ին ստորագրված հրադադարի հաստատման վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության, ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից, այլ պետության տարածք ներխուժումից կամ հարձակումից զերծ մնալու վերաբերյալ միջազգային մի շարք պայմանագրերի կոպտագույն խախտումներով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ ագրեսիա իրականացնելու փաստի առթիվ նույն օրը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի և 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում տվյալներ են ձեռք բերվել ադրբեջանական ԶՈւ-ի կողմից ագրեսիայի, միջազգային սովորույթային մարդասիրական իրավունքի մի շարք նորմերի հանցավոր խախտումների և պատերազմական հանցագործությունների կատարման վերաբերյալ:
Մասնավորապես, նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռք են բերվել տվյալներ առ այն, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրթիռա-հրետանային միջոցների, ԱԹՍ-ների, ինչպես նաև տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառությամբ, տարբեր զորամիավորումների ներգրավմամբ կանխամտածված գրոհների թիրախ են դարձել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում տեղակայված ՀՀ զինված ուժերի՝ Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերում մարտական հենակետերը, զորամասերը, զինտեխնիկան, որը հանգեցրել է մարդկային և նյութական կորուստների:
Բացի այդ, նպատակաուղղված, առանձին դեպքերում ուղիղ նշանառությամբ, մեկից ավելի անձանց կյանքից զրկելու դիտավորությամբ և ազգային ատելության շարժառիթներով հարվածներ են հասցվել թիկունքում գտնվող և մարտական գործողություններին չմասնակցող բազմաթիվ բնակավայրերի՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, բնակելի տները, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Ադրբոջանի ԶՈՒ կողմից իրականացված հրետակոծության հետևանքով մի քանի քաղաքացիական անձինք ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Ըստ արդեն իսկ ձեռք բերված տվյալների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ակտը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքաան ղեկավարության և զինված ուժերի կողմից պատրաստվել և պլանավորվել է նախապես, այդ նպատակով տևական ժամանակահատվածում միջոցներ են ձեռնարկվել նախահարձակ ռազմական գործողությունների համար արհեստական հիմքեր ստեղծելու ուղղությամբ:
Քրեական վարույթի շրջանակներում, դատախազական հետևողական հսկողության ներքո, իրականացվում են գործողություններ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային անձեռնմխելիության դեմ հերթական հանցավոր ոտձգությունների, ագրեսիայի նախապես պլանավորման և իրականացման, դրանց ընթացքում գործված պատերազմական հանցագործությունների, միջազգային հումանիտար իրավունքների կոպիտ խախտումների մանրամասն փաստագրման, ապացույցների ձեռքբերման ուղղությամբ՝ տեղի ունեցածին լիարժեք քրեաիրավական գնահատականներ տալու, հանցագործություն կատարած անձանց քրեական պատասխանատության ենթարկելուն հետամուտ լինելու, ինչպես նաև միջազգային իրավական համապատասխան մեխանիզմների գործադրման նպատակով:
Ագրեսիայի ակտի հանգամանքների, այդպիսիք հիմնավորող փաստերի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազը իրազեկել է նաև գործընկեր պետությունների գլխավոր դատախազներին»:

The aggression against Armenia by the Azerbaijani Armed Forces was planned
Gor Abrahamyan, the adviser to the Prosecutor General of the Republic of Armenia, informed. "From the midnight of September 13, 2022, on the approval of the ceasefire signed on November 9, 2020, the trilateral declaration, the use of force or the threat thereof, the gross violations of several international agreements on refraining from invading or attacking the territory of another state by the armed forces of the Republic of Azerbaijan in the part of the Republic of Armenia In connection with the fact of aggression against the integrity and sovereignty of the Republic of Armenia, on the same day, within the framework of the criminal proceedings initiated under Article 140, Part 1, Clause 2 and Article 149, Part 1 of the RA Criminal Code, data were obtained on the aggression by the Azerbaijani Armed Forces. Regarding the criminal violations of several customary international humanitarian law norms and the commission of war crimes.
In particular, within the framework of the initiated criminal proceedings, data was obtained that the armed forces of Armenia located in the sovereign territory of the Republic of Armenia were targeted by deliberate attacks by the armed forces of Azerbaijan using rocket-artillery means, anti-aircraft missiles, as well as rifle weapons of various calibers, with the involvement of different military units. Military bases, military units, and military equipment in Syunik, Vayots Dzor, and Gegharkunik regions led to human and material losses.
In addition, in individual cases with a direct aim to kill more than one person and motivated by national hatred, many settlements in the rear and not participating in combat operations were struck, targeting the civilian population, residential houses, and civilian infrastructure. As a result of the shelling carried out by the Azerbaijan Armed Forces, several civilians were injured.
According to the already obtained data, the act of aggression unleashed against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia was prepared and planned by the military-political leadership and armed forces of Azerbaijan; for this purpose, measures were taken for an extended period to create artificial bases for pre-offensive military operations.
Within the framework of the criminal proceedings, under the consistent supervision of the prosecutor's office, operations are being carried out in the direction of the detailed documentation of the repeated illegal encroachments against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia by the Azerbaijani armed forces, the pre-planning and implementation of the aggression, the war crimes committed during them, the gross violations of international humanitarian rights, and the acquisition of evidence: to give complete criminal legal evaluations of what happened, to prosecute the persons who committed the crime, as well as to implement relevant international legal mechanisms.
The Prosecutor General of RA also informed the Prosecutor Generals of the partner states about the circumstances of the act of aggression and the facts justifying them."