Քննչական կոմիտեն Ադրբեջանի կողմից ՀՀ դեմ ագրեսիա սանձազերծելու դեպքով քրեական գործ է հարուցել
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնում է՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00։05-ին, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, կոպտորեն խախտելով 1945 թվականի հունիսի 26-ին ստորագրված ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածի 4-րդ կետի (Բոլոր անդամները միջազգային հարաբերություններում ձեռնպահ են ցանկացած պետության տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության նկատմամբ և կամ Միավորված ազգերի նպատակներին անհարիր որևէ այլ ձևով ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից (Կանոնադրությունն ուժի մեջ է մտել 1945թ. հոկտեմբերի 24-ին, Հայաստանի Հանրապետության համար ուժի մեջ է մտել 1992թ. մարտի 2-ից)), 1974 թվականի դեկտեմբերի 14-ի ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի XXIX նստաշրջանի թիվ 3314 բանաձևի «ա» կետի (պետության զինված ուժերի ներխուժումը կամ հարձակումը այլ պետության տարածք), «բ» կետի (պետության զինված ուժերի կողմից այլ պետության տարածքի ռմբակոծումը կամ պետության կողմից այլ պետության տարածքի դեմ ցանկացած զենքի կիրառումը), «գ» կետի (պետության զինված ուժերի կողմից այլ պետության ցամաքային, ծովային կամ օդային ուժերի կամ ծովային և օդային նավատորմերի վրա հարձակումը) պահանջները, կիրառելով ականանետային-հրթիռահրետանային միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ինտենսիվ կրակ է բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերի ուղղությամբ, հարվածներ են հասցվել նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի և 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն։

The RA Investigative Committee reports that on September 13, 2022, at 00:05, the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan grossly violated Article 2, Clause 4 of the UN Charter signed on June 26, 1945 (All members of the international relations, refrain from the use or threat of force against the territorial integrity or political independence of any state and/or in any other way inconsistent with the goals of the United Nations (the Charter entered into force on October 24, 1945, for the Republic of Armenia it entered into force on March 2, 1992 from)), point "a" (invasion or attack by the armed forces of a state into the territory of another state), point "b" (bombing or the use of any weapon by a state against the part of another state), point "c" (land, sea or air by the armed forces of a state (an attack on the troops or naval and air fleets) of the requirements, using mortar-missile artillery means, drones, opened intense fire in the direction of Sotk, Vardenis, Goris, Kapan, Artanish and Ishkhanasar on the Armenian-Azerbaijani border. Civil infrastructures.
In connection with the incident, criminal proceedings were initiated in the Department of Especially Important Cases of the Main Military Investigative Department of the RA Investigative Committee by Article 140, Part 1, Clause 2, and Article 149, Part 1 of the RA Criminal Code, and a preliminary investigation is being carried out.