Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի` Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Աննա Բյերդեին: Առանձնազրույցի ընթացքում փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ՀԲ խմբի կազմակերպություններին ռազմավարական համագործակցության համար և կարևորել դրա արդյունավետ շարունակականությունը: Քննարկվել են ընթացիկ ծրագրերը կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բարելավման, մարդկային կապիտալի զարգացման, պետական կառավարման համակարգի արդիականացման, թվայնացման և այլ ոլորտներում:
Երեկոյան փոխվարչապետը մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի խմբի գործընկերության 30-ամյակին նվիրված հոբելյանական ընդունելությանը, որտեղ հանդես է եկել ելույթով:
«Պատիվ ունեմ անձամբ իմ և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից շնորհավորելու բոլորիս Համաշխարհային բանկի խմբի հետ մեր համագործակցության հոբելյանական 30-ամյակի կապակցությամբ: Պատմության համար գուցե ոչ այնքան երկար, բայց ամենատարբեր իրադարձություններով խտացված այս ժամանակաշրջանում Բանկը մեզ համար եղել է իրական և հուսալի գործընկեր: Հատկանշական է, որ մեր առաջին համատեղ ներդրումային ծրագիրն ուղղված է եղել Հայաստանի նորագույն պատմության ամենածանր արհավիրքներից մեկի՝ 1988 թվականի երկրաշարժի հետևանքների մեղմմանը:
Այդ ծրագրից ի վեր մենք աշխատել ենք միասին տարաբնույթ ոլորտներում 100-ից ավելի ծրագրերի իրականացման վրա՝ համագործակցելով ավելի քան 2.5 միլիարդ դոլար արժողությամբ պորտֆելի շրջանակներում:
Կցանկանայի ընդգծել, սակայն, որ Համաշխարհային բանկի խմբի կազմակերպությունները երբեք չեն եղել պարզապես ֆինանսական գործընկերներ մեզ համար:
Համաշխարհային բանկի խումբն առանցքային դեր է ունեցել Հայաստանում հիմնարար բարեփոխումների իրականացման գործընթացում՝ իր փորձագիտական ներուժով հարստացնելով մեր ջանքերը՝ կառավարման բարելավման, ինստիտուցիոնալ կայացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տնտեսության մրցունակության բարձրացման, մարդկային կապիտալի զարգացման և այլ կարևոր ոլորտներում:
Մեր համատեղ ծրագրերը մշտապես ունեցել են ռազմավարական նշանակություն Հայաստանի համար, բարելավել են մեր քաղաքացիների կյանքի որակը և նպաստել են Հայաստանի շարունակական զարգացմանը: Այս առումով կցանկանայի հատկապես ընդգծել բնական ռեսուրսների կառավարմանն ու կենսական նշանակության ենթակառուցվածնքերի բարելավմանն ուղղված ծրագրերը, ինչպես նաև առանձնացնել մարդկային կապիտալի զարգացմանն ուղղված մեր ջանքերը՝ կրթության բարելավման, սոցիալական պաշտպանության բարձրացման և առողջապահական համակարգի արդիականացման ուղղություններով:
Անհրաժեշտ եմ համարում մատնանշել նաև Բանկի խմբի գործընկերների արժեքավոր համագործակցությունը Հայաստանում մասնավոր հատվածի հետ, ինչը չափազանց կարևոր է մեր երկրի տնտեսական զարգացման համար՝ ընդհանրապես, և մասնավոր հատվածում թափանցիկ և հաշվետվողական միջավայրի ձևավորման առումով՝ մասնավորապես:
2020 թվականի արհավիրքները և բարդ տարածաշրջանային զարգացումները՝ մեր երկրի համար հնարավոր ծանր տնտեսական հետևանքներով հերթական անգամ ընդգծեցին համատեղ աշխատելու և ռեսուրսները կոնսոլիդացնելու հրամայականը: Ես վստահ եմ, որ մենք դեռ բազմաթիվ առիթներ կունենանք միասին նշելու համագործակցության հոբելյաններ:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել արգասաբեր գործընկերության համար՝ ընդգծելով թե՛ Վաշինգտոնի, թե՛ Երևանի մեր գործընկերների անձնվեր աշխատանքը՝ ուղղված մեր երկրի բարգավաճմանն ու շարունակական զարգացմանը»:

Joint programs with WB have always had strategic importance
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan received Anna Burden, Vice President of the World Bank's Europe and Central Asia region. During the private conversation, the Deputy Prime Minister thanked WB group organizations for strategic cooperation and emphasized its effective continuation. Current projects in vital infrastructure improvement, human capital development, modernization of public administration system, digitization, and other areas were discussed.
In the evening, the Deputy Prime Minister participated in the jubilee reception dedicated to the 30th anniversary of the partnership between the Republic of Armenia and the World Bank Group, where he delivered a speech.
"On behalf of myself and the Government of the Republic of Armenia, I have the honor to congratulate all of us on the 30th anniversary of our cooperation with the World Bank Group. The Bank has been an accurate and reliable partner for us during this period, which may not be so long for history, but it is full of various events. It is noteworthy that our first joint investment program was aimed at mitigating the consequences of the 1988 earthquake, one of the heaviest disasters in Armenia's recent history.
Since that project, we have worked on more than 100 projects across various industries, collaborating on a portfolio worth more than $2.5 billion.
I want to emphasize, however, that the organizations of the World Bank Group have never been just financial partners for us.
The World Bank Group has played a vital role in implementing fundamental reforms in Armenia, enriching our efforts with its expert potential in improving governance, institutionalization, fighting corruption, increasing the economy's competitiveness, developing human capital, and other vital areas.
Our joint programs have always been of strategic importance for Armenia, improved the quality of life of our citizens, and contributed to the continuous development of Armenia. In this regard, I would like to emphasize the programs aimed at managing natural resources and improving vital infrastructures and highlight our efforts to develop human capital in improving education, increasing social protection, and modernizing the health system.
I consider it necessary to point out the valuable cooperation of the Bank's group partners with the private sector in Armenia, which is extremely important for the economic development of our country, in general and in terms of creating a transparent and accountable environment in the private sector, in particular.
The disasters and complex regional developments of 2020, with potentially severe economic consequences for our country, have once again highlighted the imperative to work together and consolidate resources. I am sure that we will have many more opportunities to celebrate anniversaries of cooperation together.
Once again, I would like to thank you for the fruitful partnership, emphasizing the dedicated work of our partners in Washington and Yerevan, aimed at the prosperity and continuous development of our country."