Փարաքարում հունիսին կատարված սպանությունը բացահայտվել է
Հունիսի 23-ին, ժամը 11.30-ին, Արտակարգ իրավիճակների նախարարութան «911» ծառայություն զանգած քաղաքացին հայտնել էր, որ Փարաքար գյուղի Գետափի փողոցում «Նիվա» մակնիշի մեքենա է այրվում: Հաղորդումը փոխանցվել էր ոստիկանություն: Վաղարշապատի բաժնի օպերատիվ խումբը դեպքի վայրի ճանապարհին էր, երբ բաժնում հաղորդում ստացվեց «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնից. Էջմիածնի շտապօգնությունն իրենց մոտ էր տեղափոխել մեքենայի պայթյունի հետևանքով վնասվածքներ ստացած տղամարդու` Փարաքարի բնակիչ, 36-ամյա Վարազդատ Բարոյանին, որը մահացել է:
Դեպքի առթիվ Վաղարշապատի քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ:
Առանձնապես ծանր հանցագործությունը բացահայտելու, դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով իրավապահ մի շարք կառույցների ծառայողներ համագործակցեցին։ Փոխլրացնող ու պրոֆեսիոնալ աշխատանքի արդյունքում նրանք հաջողության հասան։ Մասնավորապես, Քրեական ոստիկանության գլխավոր և Արմավիրի մարզային վարչությունների, Վաղարշապատի բաժնի, ԱԱԾ Արմավիրի մարզային վարչության և Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ծառայողների ձեռնարկած համատեղ օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում պարզվեց, որ Վարազդատ Բարոյանի մեքենայի տակ հեռակառավարվող պայթուցիկ սարք էր տեղադրվել։ Պարզվեց նաև ոչ միայն սպանությունը կատարողի, այլև հանցագործության կատարմանն օժանդակած անձանց ինքնությունը։ Նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Раскрыто убийство, совершенное в Паракаре в июне
23 июня с.г. в 11:30 гражданка, позвонившая в службу «911» МЧС, сообщила, что на улице Гетапи в селе Паракар горит автомобиль «Нива». Сообщение было передано в полицию. Оперативная группа Вагаршапатского отделения уже находилась на пути к месту происшествия, когда в отделение поступило сообщение из медицинского центра «Астхик». Эчмиадзинская скорая помощь доставила к ним пострадавшего в результате взрыва автомобиля 36-летнего Вараздата Барояна, жителя Паракара, который скончался.
По факту инцидента в следственном отделе Вагаршапата было возбуждено уголовное дело.
В целях раскрытия особо тяжкого преступления, выяснения обстоятельств дела сотрудничали сотрудники ряда правоохранительных органов. В результате взаимодополняющей и профессиональной работы они добились успеха. В частности, в результате совместных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками главного и Армавирского областных управлений криминальной полиции, Вагаршапатского управления, Армавирского областного управления СНБ, Главного управления по розыску особо важных дел Следственного комитета установлено, что под автомобиль Вараздата Барояна было заложено взрывное устройство с дистанционным управлением. Также были установлены личности не только исполнителя убийства, но и лиц, содействовавших совершению преступления. В качестве меры пресечения в отношении них избрано содержание под стражей.