Իսրայելում տեղի է ունեցել Ավանեսյանի և ԱՀԿ գլխավոր տնօրենի հանդիպումը
Իսրայելում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 72-րդ նիստի շրջանակներում ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսին:
«Խոսել ենք առողջության առաջնային պահպանման օղակի, առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման, էլեկտրոնային առողջապահության և ոլորտի այլ բարեփոխումներից, ԱՀԿ-ի հետ սերտ համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրերի և ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ընթացքից:
Հաշվի առնելով հոկտեմբերի 5-7-ը Հայաստանում անցկացվելիք Արագ արձագանքման բժշկական թիմերի բարձր մակարդակի 5-րդ գլոբալ հանդիպման նշանակությունը` քննարկել ենք նախապատրաստական աշխատանքները, ընդգծելով նման միջոցառման անցկացման կարևորությունը:
Քննարկել ենք նաև միջազգային մակարդակով համաճարակային սպառնալիքին պատրաստվածության շուրջ իրավական փաստաթղթի մշակման և ընդունման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները` կարևորելով երկրների պատրաստվածությունը հնարավոր համավարակների հաղթահարման գործում»,- հայտնել է Ավանեսյանը:

В Израиле состоялась встреча Анаит Аванесян с генеральным директором ВОЗ
Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян встретилась с генеральным директором ВОЗ Тедросом Аданомом Гебреисусом в рамках 72-й сессии Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения в Израиле.
«Мы говорили о звене первичной медико-санитарной помощи, внедрении комплексного медицинского страхования, электронного здравоохранения и других реформах в отрасли, программах, реализуемых в тесном сотрудничестве с ВОЗ, и ходе достигнутых договоренностей.
Принимая во внимание важность предстоящего 5-7 октября в Армении 5-го глобального совещания медицинских бригад быстрого реагирования на высоком уровне, мы обсудили подготовку, подчеркнув важность проведения такого мероприятия.
Мы также обсудили проводимую работу в направлении разработки и принятия правового документа о готовности к эпидемической угрозе на международном уровне, подчеркнув готовность стран в преодолении возможных коинфекций", - сказала Аванесян.