26.5 մլն եվրո՝ պետական ծառայությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար
Այսօր մեկնարկած ԱԺ նիստում քննարկվել է Հայաստանի ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրված «Պետական հատվածի արդիականացման չորրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ծրագրի ընդհանուր գումարը 26 միլիոն 500 հազար եվրո է: Վարկի մարման ժամկետը 25 տարի է, որից արտոնյալ ժամկետը՝ 14.5 տարի։
Լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ներգրավմամբ, ակնկալվում է բարձրացնել ընտրված պետական ծառայությունների արդյունավետությունն ու բարելավել դրանց հասանելիությունը բիզնեսի և քաղաքացիների համար։
Ինչպես տեղեկացրել է  ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը. «Ծրագիրը կազմված է հետևյալ հիմնական մասերից՝ պետական կառավարման համակարգի արդիականացում, թվային ծառայությունների մատուցում, տվյալների կառավարում և թվային ենթակառուցվածքներ: Ծրագիրն ամբողջությամբ համահունչ է ՀՀ կառավարության 2021 և 2026 թվականների ծրագրին»։
Ըստ Մուրադյանի՝ համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացված նախորդ երեք՝ պետական հատվածի արդիականացման ծրագրերի ձեռքբերումների շարունակականությունն ապահովելու և լրացուցիչ նորարարությունների ներդրմամբ պետական կառավարման համակարգի արդիականացման նպատակով ՀՀ կառավարությունը նպատակահարմար է համարել Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ նախագծել և իրականացնել Պետական հատվածի արդիականացման 4-րդ Ծրագիրը։
Ծրագրի նպատակն է աջակցել քաղաքացիական ծառայության արդիականացմանը՝ ավագ գործադիր կորպուսի/ծառայության ներդրմամբ, ընդլայնել պետության կողմից մատուցվող թվային ծառայությունները՝ դրանց թիվը հասցնելով 350-400-ի, արդիականացնել հարկային վարչարարության համակարգերը՝ ապահովելով բջջային հավելվածում հարկային ծառայությունների իրականացումը, ներդնել կիբեռանվտանգության և հարակից ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները, հիմնել պետական տվյալների կառավարման միասնական կենտրոն (G-Cloud ամպային հիբրիդային մոդելի շրջանակում։
«ՊԵԿ-ին հատկացվող գումարը ամենամեծն է, որովհետև մենք ամենամեծ ծավալի նախագծերն ենք առաջարկել։ Հիմնական մի քանի ուղղություններ ունենք։ Ուղղություններից մեկը բջջային հավելածների զարգացումն է՝հարկային և մաքսային ծառայությունների կողմից էլեկտրոնային ծառայությունների բնագավառում։ ՊԵԿ-ում մատուցվող ծառայությունների գերակշիռ մասը, եթե ոչ ամբողջը, իրականացվում են էլեկտրոնային հարթակում, սակայն առկա չեն բջջային հավելվածների միջոցով մատուցվող ծառայություններ, ինչը որոշակի խնդիրներ է ստեղծում»,- ասաց Մուրադյանը։

26.5 million euros to increase the efficiency of public services
The draft law on ratifying the loan agreement "Fourth State Sector Modernization Program" signed between Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development was discussed at the NA session that started today.
The total amount of the project is 26 million 500 thousand euros. The loan's repayment period is 25 years, of which the grace period is 14.5 years.
By attracting additional financial resources, it is expected to increase the efficiency of selected government services and improve their accessibility to businesses and citizens.
As Ashot Muradyan, Deputy Chairman of the SRC, informed. "The program consists of the following parts: modernization of the public administration system, provision of digital services, data management, and digital infrastructures. The program is in line with the 2021 and 2026 plans of the RA government."
According to Muradyan, to ensure the continuity of the achievements of the previous three public sector modernization programs implemented with the support of the World Bank and to modernize the public administration system with the introduction of additional innovations, the RA government considered it expedient to design and implement the 4th State Sector Modernization Program with the support of the World Bank.
The goal of the project is to support the modernization of the civil service by introducing a senior executive corps/service, to expand the digital services provided by the state, increasing their number to 350-400, to modernize the tax administration systems by ensuring the implementation of tax services in a mobile application, to introduce cyber security and related institutional mechanisms, establish a unified state data management center (in the framework of the G-Cloud cloud hybrid model.
"The amount allocated to SRC is the largest because we proposed the largest volume of projects. We have several main directions. One of the directions is the development of mobile applications in electronic services by tax and customs services. Most of the services provided in SRC, if not all, are provided on the electronic platform. Still, there are no services provided through mobile applications, which creates certain problems," said Muradyan.