165 երկրների շարքում Հայաստանը 11-րդն է աշխարհում տնտեսական ազատության ինդեքսով
Ֆրեյզերի ինստիտուտի կողմից հրապարակվել է «Աշխարհի տնտեսական ազատության 2022թ.-ի տարեկան զեկույց»-ը, որում Հայաստանը զբաղեցրել է 11-րդ հորիզոնականը, ինչն ինստիտուտի կողմից Հայաստանին երբևէ տրված ամենաբարձր արդյունքն է: Հայաստանի վարկանիշը 10 հնարավորից կազմել է 7.84 միավոր:
Զեկույցը հիմնված է 2020թ.-ի տարեկան ցուցանիշների վրա և ընդգրկում է աշխարհի 165 երկիր: Տնտեսական ազատության ինդեքսը չափում է երկրների տնտեսական ազատության աստիճանը՝ վերլուծելով մի շարք ցուցանիշներ և ներառելով 5 հիմնական ուղղություններ, ինչպիսիք են՝ կառավարության որոշումների կայացման տնտեսական հենքերը, իրավական համակարգը և սեփականության իրավունքները, ազգային արժույթի հուսալիությունը և ինֆլյացիայի նկատմամբ դիմադրողականությունը, միջազգային առևտրում ազատության մակարդակը, աշխատանքի և բիզնեսի կարգավորման հետ կապված հարցերը։
2022թ. տարեկան զեկույցի համաձայն՝ տնտեսական ազատության ինդեքսով առաջատար երկրներ են համարվում Հոնկոնգը, Սինգապուրը և Շվեյցարիան՝ համապատասխանաբար 8.59, 8.48 և 8.37 միավորներով: Հատկանշական է, որ, ընդհանուր առմամբ, պայմանավորված 2020թ. համավարակի հետևանքով կիրառվող սահմանափակումներով, աշխարհի երկրների ցուցանիշները նվազել են:
2016 թվականին ՀՀ-ն եղել է 40-րդ տեղում, հաջորդ տարի՝ 39-րդ, 2018թ.՝ 19-րդ, իսկ 2019թ. զբաղեցրել է 17-րդ հորիզոնականը:

Among 165 countries, Armenia is 11th in the world in terms of the economic freedom index
The Fraser Institute published the "2022 Annual Report on World Economic Freedom", in which Armenia ranked 11th, which is the highest result ever given to Armenia by the institute. Armenia's rating was 7.84 points out of 10 possible.
The report is based on the annual indicators of 2020 and covers 165 countries worldwide. The Index of Economic Freedom measures the degree of economic freedom of countries by analyzing several indicators and including 5 main areas, such as the economic foundations of government decision-making, the legal system and property rights, the reliability of the national currency, and resistance to inflation, the level of freedom in international trade, labor and issues related to business regulation.
According to the 2022 annual report, Hong Kong, Singapore, and Switzerland are the leading countries in the economic freedom index, with 8.59, 8.48, and 8.37 points, respectively. It is noteworthy that, in general, due to 2020, the restrictions applied due to the pandemic, the indicators of the world's countries have decreased.