պետությանը պատճառված վնասների և դրանց վերականգնման ուղղությամբ ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումների հսկողության ներքո 2022թ. օգոստոսի 1-ի դրությամբ իրականացված աշխատանքների արդյունքները:
Ըստ այդմ՝ 2022թ. օգոստոսի 1-ի դրությամբ ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթներում եղած 3455 քրեական գործերով հարուցման պահին արձանագրվել է հանցագործությամբ պետությանը և համայնքներին պատճառված նախնական հաշվարկով 508.441.605.552 ՀՀ դրամի վնաս, որից 495.983.033.829 ՀՀ դրամը հանդիսացել է պետությանը պատճառված վնասը, 12.458.571.723 ՀՀ դրամը՝ համայնքներին:
Քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում նշանակված փորձաքննությունների կամ այլ քննչական ու դատավարական գործողությունների արդյունքում նշված ժամանակահատվածում ընդհանուր վնասից արդեն իսկ հաստատվել է 235.400.796.359 ՀՀ դրամը, որից 232.805.276.257 ՀՀ դրամը հանդիսացել է պետությանը պատճառված վնասը, 2.595.520.102 ՀՀ դրամը՝ համայնքներին։
Արձանագրված վնասից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 54.797.051.145 ՀՀ դրամը, որից 52.573.370.546 ՀՀ դրամը հանդիսացել է պետությանը պատճառված վնասը, 2.223.680.599 ՀՀ դրամը՝ համայնքներին։ 2022 թվականի ընթացքում վերականգնվել է նաև պետությանը պատճառված վնասից 379.250 ԱՄՆ դոլար:
Քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում հանցագործություն կատարած ենթադրյալ անձանց թիվը կազմել է 2377 անձ, որոնցից 1318 անձի արդեն իսկ մեղադրանք է առաջադրվել, կամ՝ որոշում կայացվել քրեական հետապնդում հարուցելու մասին։
Հիշյալ քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում արգելանք է դրվել 84.644.700 ՀՀ դրամի, 5.838.598.990 ՀՀ դրամ հաշիվների, 120 անուն շարժական և 246 անշարժ գույքերի ու 45 հողատարածքների նկատմամբ, որից այս պահի դրությամբ գնահատված է 28.482.919.456 ՀՀ դրամ արժողությամբ շարժական և անշարժ գույքը, իսկ մնացածի արժեքը դեռևս որոշված չէ։
Հարկ է արձանագրել, որ 2022թ. օգոստոսի 1-ի դրությամբ վերականգնված վնասն արդեն իսկ գերազանցում է 2020 և 2021 թվականների 12 ամիսների ընթացքում վերականգնված վնասի չափի հանրագումարը: Մասնավորապես, եթե 2020 թվականի ընթացքում վերականգնվել է շուրջ 14.2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով վնաս, 2021թ. ընթացքում՝ շուրջ 7 մլրդ ՀՀ դրամի չափով վնաս, ապա 2022թ. հուլիսի 31-ի դրությամբ արդեն իսկ վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված՝ շուրջ 22.8 մլրդ ՀՀ դրամի չափով վնաս:

The harm of 22.8 billion drams caused to the state was restored
The results of the works carried out as of August 1, 2022, under the supervision of the divisions of the RA Prosecutor's Office in the direction of damages caused to the state and their restoration.
Accordingly, as of August 1, 2022, at the time of the initiation of 3455 criminal cases in the proceedings of the competent authorities of the Republic of Armenia, a preliminary calculation of 508,441,605,552 AMD damage to the state and communities was recorded, of which 495,983,033,829 AMD was the damage caused to the state, 12,458,571,723 AMD to the communities.
During the preliminary investigation of criminal cases, as a result of examinations or other investigative and judicial actions, AMD 235,400,796,359 of the total damage has already been confirmed, of which AMD 232,805,276,257 was the damage caused to the state, and AMD 2,595,520,102 was to the communities.
54,797,051,145 AMD was recovered during the preliminary investigation, of which 52,573,370,546 AMD was the damage caused to the state, and 2,223,680,599 AMD was to the communities. In 2022, 379,250 USD was also recovered from the damage caused to the state.
During the preliminary investigation of criminal cases, the number of persons suspected of having committed a crime amounted to 2377 persons, of which 1318 persons have already been charged, or a decision has been made to initiate criminal prosecution.
During the preliminary investigation of the aforementioned criminal cases, an embargo was placed on 84,644,700 AMD, 5,838,598,990 AMD accounts, 120 names, 246 immovable properties, and 45 plots of land, of which movable and immovable property worth 28,482,919,456 AMD is currently estimated. And the value of the rest has not yet been determined.
As of August 1, 2022, the recovered loss exceeds the sum during the 12 months of 2020 and 2021. In particular, if in 2020 a loss of 14.2 billion AMD was recovered, in 2021 - a failure of 7 billion AMD, then as of July 31, 2022, the damage caused to the state and the community in the amount of 22.8 billion AMD has already been recovered. :