Հայաստանի կողմից տիեզերք արձակված արբանյակն աշխատում է՝ անելով լուսանկարներ
Սեպտեմբերի 8-ին՝ փառատոնի 4-րդ օրը, մեկնարկել է մի շարք ուսումնական հաստատություններում դասախոսությունների ամբողջ փնջով։ «Սթարմուս» փառատոնի շրջանակում Հայաստան ժամանած ականավոր գիտանականները դասախություններով են հանդես եկել  Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում, Ռուս-հայկական համասլարանում, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, Երևանի Հայբուսակ Համալսարանում, Շիրակացի ճեմարանում, Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում, «Այբ» դպրոցում, Երևանի Կոմիտասի անվան Կոնսերվատորիայում։
«Սթարմուսի» շրջանակում տեղի է ունեցել նաև ասուլիս ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանի և SATLANTIS-ի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն, գիտնական Խուան Թոմաս Հերնանի մասնակցությամբ, որի ժամանակ մանրամասներ են ներկայացրել Հայաստանի՝ տիեզերք արձակված առաջին արբանյակի՝ «ArmSat-1»-ի մասին։ «Արբանյակն աշխատում է, լուսանկարները կան, բայց չենք կարծում, որ ներկայումս կարիք կա այդ մասին բարձրաձայնելու։ Կան պատճառներ։ Գիտենք, որ արբանյակը կա, գիտենք, որ աշխատում է, գիտենք, որ գործողություններ կատարում է։ Ովքեր կաշխատեն նախագծի հետ, նրանք կիմանան»,- նշել է Գևորգ Մանթաշյանը։ Խուան Թոմաս Հերնանին էլ ընդգծել է, որ արբանյակը տիեզերք ուղարկելը դեռ առաջին քայլն էր միայն, հաջորդ քայլը լինելու է, հայկական արտադրության արբանյակների գործարանի ստեղծումը։ «Հայաստանում գիտությունը զարգացնելու հարցում մեծ ջանքեր են պետք և Հայաստանը ճիշտ ռազմավարություն է որդեգրել»,- նշել է գիտնականը։ Ասուլիսն մասնակցել են նաև NASA-ի ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայում թռիչքի էլեկտրոնիկայի բաժնի ղեկավար Արբի Կարապետյանն ու ավիատիեզերական ինժեներ Ժան֊Ժակ Դորդեյնը։
Փառատոնի հիմանական ծրագրի շրաջանակում Կարեն Դեմիճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի են ունեցել նաև երկու կոնֆերանսներ և պանելային քննարկումներ։
Իսկ երեկոյան էլ Ազատության հրապարակում մեկնարկել է Սթարմուս գիտության ճամբարը։ Այն եզակի հնավորություն է ընձեռելու երեխաներին, պատանիներին և պարզապես գիտությամբ հետաքրքրվողներին մոտիկից ծանոթանալու գիտության տարբեր ճյուղերի վերջին նվաճումներին։ «Սթարմուս» փառատոնի շրջանակներում մեկնարկած «Գիտության ճամբարը» Ազատության հրապարակում կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 11-ը։ Երևանի Անգլիական այգում տեղակայված «Պլանետարումը» նույնպես սեպտեմբերի 8-11-ը՝ ժամը 20:00 - 23:00, Սթարմուս գիտության ճամբարի շրջանակներում ցուցադրումները կկազմակերպի լրիվ անվճար։

The satellite launched by Armenia works by taking photos
The series of events held within the framework of the "Starmus VI" international festival continues in Yerevan.
On September 8, the 4th day of the festival, it started with several lectures in several educational institutions. As part of the "Starmus" festival, the outstanding scientists who arrived in Armenia performed in platoons at the National Polytechnic University of Armenia, the Russian-Armenian University, the American University of Armenia, Yerevan Haybusak University, Shirakatsi Seminary, Gyumri Technological Center, "Ayb" School, Yerevan Komitas Conservatory.
A press conference was also held within the framework of "Starmus" with the participation of First Deputy Minister of BTA Gevorg Mantashyan and co-founder and general director of SATLANTIS, scientist Juan Thomas Hernan, during which they presented details about Armenia's first satellite launched into space, "ArmSat-1". . "The satellite is working, there are photos, but we don't think there is a need to talk about it now. There are reasons. We know that the satellite exists, we know that it works, and we know that it performs actions. Those who will work with the project will know," said Gevorg Mantashyan. Juan Thomas Hernani emphasized that sending the satellite into space was only the first step; the next step will be the creation of the factory of Armenian-made satellites. "Great efforts are needed to develop science in Armenia and Armenia has adopted the right strategy," the scientist noted. The press conference was also attended by the head of the flight electronics department at NASA's Jet Propulsion Laboratory, Arbi Karapetyan, and aerospace engineer Jean-Jacques Dordain.
As part of the main program of the festival, two conferences and panel discussions were also held in the sports concert complex named Karen Demichyan.
And in the evening, the Starmus science camp started in Freedom Square. It will provide a unique opportunity for children, teenagers, and those simply interested in science to get up close and personal with the latest achievements in various branches of science. The "Science Camp" launched as part of the "Starmus" festival will continue until September 11 in Liberty Square. The "Planetarium" located in the English Park of Yerevan will also organize free screenings within the framework of the Starmus science camp on September 8-11, from 20:00 to 23:00.