Վրաստանի իշխանությունները սեպտեմբերի 9-ին՝ ժամը 11:00-23:00, կփակեն Հայաստանի հետ սահմանին գտնվող Նինոծմինդայի մաքսակետը՝ մաքսային նոր կառավարման տեղեկատվական համակարգին անցնելու պատճառով: Այս մասին հայտնել են Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությունում։ Բավրայի մաքսակետի նոր շենքը պատրաստ է շահագործման, աշխատակիցները տեղափոխվում են այնտեղ, այդ պատճառով էլ ժամանակ կպահանջվի նոր շենք տեղափոխվելու համար։
Հայ-վրացական սահմանի երկարությունը 224 կմ է։ Բացի Նինոծմինդայից՝ սահմանին կա ևս երկու մաքսակետ՝ Սադախլոն և Գուգուտին։

Georgia has temporarily closed the Ninotsminda-Bavra checkpoint
The Revenue Service of the Ministry of Finance of Georgia reported that due to the transition to the new customs management system, Georgian authorities would close the Ninotsminda customs point on the border with Armenia on September 9, from 11:00 to 23:00. The new building of the Bavra customs office is ready for operation, the employees are moving there, so it will take time to move to the new building.
The length of the Armenian-Georgian border is 224 km. Besides Ninotsminda, there are two more customs points on the wall: Sadakhlo and Guguti.