Պետական դավաճանության համար երկու հոգու մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արդեն տեղեկացրել է, որ որ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության հետ ակտիվ համագործակցությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում առերևույթ թշնամու կողմն անցնելու, ինչպես նաև լրտեսությամբ դրսևորված՝ պետական դավաճանության 2 դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2022 թ. օգոստոսի 10-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է երկու առանձին քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթներով ձեռնարկված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել ապացույցներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիներ Վ. Ղ.-ն և Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաքում բնակվող Ի.Վ.-ն հավաքագրվել են օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից, Վ.Ղ.-ն թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար այլ տեսակի օգնություն է ցույց տվել նրանց, իր նախաձեռնությամբ կապ է հաստատել Վրաստանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանության աշխատակիցների հետ: Նրանք առանձին-առանձին հաղորդակցության տարբեր միջոցներով դիմել են Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին՝ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու նպատակով:
Նշված քրեական վարույթներով հավաքված ապացույցների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից 2022 թ. օգոստոսի 18-ին կայացվել են Ի. Վ.-ի և Վ. Ղ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ: Միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է: Որոշումներն ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ նշված անձանց հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու համար: Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է:

Two people were charged with treason
The General Prosecutor's Office of the RA has already informed that as a result of the measures taken in active cooperation with the RA National Security Service, in connection with the 2 cases of apparently going over to the enemy's side, as well as espionage, in the investigative department of the National Security Service of the RA, on August 10, 2022, Article 418 of the RA Criminal Code two separate criminal proceedings were initiated under part 1 of the article and part 1 of article 424.
As a result of the procedural and evidentiary actions taken in the criminal proceedings, evidence was obtained that RA citizens VGh and IV residing in Istanbul, Turkey, were recruited by a foreign state's special services; VGH provided other types of assistance to carry out hostile activities. Gave them, on his initiative, he contacted the employees of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Georgia. They appealed to the President of the Republic of Azerbaijan through different means of communication to renounce the Republic of Armenia's citizenship and obtain citizenship of the Republic of Azerbaijan.
On August 18, 2022, based on the evidence collected in the mentioned criminal proceedings, the supervising prosecutor decided to initiate public criminal prosecution against IV and VGH according to Article 418, Part 1 of the RA Criminal Code. A petition was submitted to the General Jurisdiction Court of the city of Yerevan to apply their detention as a preventive measure, which was granted. The decisions were sent to the RA Police to identify the mentioned persons and present them to the body implementing the proceedings. The criminal investigation continues.