ՄԻՊ-ը պարզաբանումներ է պահանջել ոստիկանությունից
2022թ. օգոստոսի 24-ին Երևանի Ազատության հրապարակում արտոնված հավաքի մասնակիցներին բերման ենթարկելու առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այցելել են ոստիկանության համապատասխան բաժին՝ բերման ենթարկված անձանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով։
Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել բերման ենթարկված անձանց հետ, կապի մեջ են գտնվել փաստաբանի հետ։ Հաջորդիվ Պաշտպանի աշխատակազմը Ոստիկանության կողմից տեղեկացվել է նաև, որ օրենքով սահմանված ժամկետում բերման ենթարկված բոլոր անձինք ազատ են արձակվել։
Բերման ենթարկելու հիմքերի ու երթի չթույլատրման վերաբերյալ Մարդու իրավոււնքների պաշտպանը պարզաբանումներ է պահանջել ոստիկանությունից։

Правозащитник потребовал разъяснений от полиции
24 августа 2022 г. в связи с задержанием участников привилегированного собрания на площади Свободы в Ереване представители аппарата Защитника прав человека посетили соответствующее отделение полиции с целью обеспечения защиты прав задержанных лиц.
Представители защитника беседовали с задержанными наедине, контактировали с адвокатом. Впоследствии сотрудники Защитника также были проинформированы Полицией о том, что все лица, задержанные в установленный законом срок, освобождены.
Защитник прав человека потребовал от полиции разъяснений относительно причин задержания и запрещения шествия.