Բերձորի միջանցքի նոր երթուղին կգործարկվի սեպտեմբերի առաջին շաբաթում
Բերձորի միջանցքի նոր երթուղին կգործարկվի ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում: Այս մասին «Արմենպրեսի» հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
«Մինչ այդ կգործի Ստեփանակերտ-Բերձոր-Գորիս մայրուղին: Այլընտրանքային երթուղին կգործի դեպի հարավ տեղափոխվող նոր միջանցքում: Նոր ճանապարհով երթևեկությունը կսկսվի ռուսական խաղաղապահ զորակազմի բոլոր բլոկ-պոստերի տեղակայումից հետո: Այդ ընթացքում պատրաստ կլինի ժամանակավոր՝ 4,5 կիլոմետրանոց հատվածը, որի մի մասն արդեն ասֆալտապատվել է և մոտ օրերս ամբողջությամբ կավարտվի: Ենթադրվում է, որ սեպտեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում երթևեկությունն արդեն կկազմակերպվի նոր ճանապարհով»,- մանրամասնել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ նոր երթուղու ժամանակավոր հատվածը շրջանցում է Բերձորը, Աղավնոն և Ներքին Սուսը, ապա միանում է Աղավնո-Տեղ ճանապարհին՝ Աղավնոյից մոտ 3 կմ հեռավորության վրա: Գերատեսչության ղեկավարը հավելել է, որ ակտիվ շարունակվում է նաև ենթակառուցվածքների տեղափոխման գործընթացը:
«Կապի հարցն արդեն լուծված է: Էլեկտրականության գծերի տեղափոխման համար դեռ ժամանակ կպահանջվի, իսկ գազամատակարարման առումով, ինչպես արդեն նշել եմ, այլ լուծումներ պետք է փնտրվեն»,-ասել է Հայկ Խանումյանը:
Այսօր՝ օգոստոսի 25-ին, Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ երկկողմանի բաց է Արցախը Հայաստանին կապող միջպետական մայրուղու Շուշի-Բերձոր-Գորիս ճանապարհահատվածը, որի անվտանգությունն ապահովում են ռուս խաղաղապահները:

The new route of the Berdzor corridor will be launched in the first week of September
The new route of the Berdzor corridor will be launched in the first week of September this year. Hayk Khanumyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructures of the Republic of Artsakh, informed about this in a conversation with "Armenpress."
"Until then, the Stepanakert-Berdzor-Goris highway will operate. An alternate route will operate on the new southbound corridor. The traffic on the new road will start after all the block posts of the Russian peacekeeping troops are deployed. During that time, a temporary section of 4.5 kilometers will be ready, a part of which has already been asphalted and will be finished in the next few days. It is assumed that traffic will be organized on a new road in the first week of September," the minister explained.
According to him, the temporary section of the new route bypasses Berdzor, Aghavno, and Nerkin Sus, then joins the Aghavno-Tegh road, about 3 km from Aghavno. The head of the department added that the process of moving the infrastructures is actively continuing.
"The communication issue has already been resolved. It will take time to move electricity lines, and in terms of gas supply, as I have already mentioned, other solutions should be sought," said Hayk Khanumyan.
Today, August 25, the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Artsakh announced that the Shushi-Berdzor-Goris section of the interstate highway connecting Artsakh to Armenia is open on both sides, the security of which is ensured by Russian peacekeepers.