Առաջարկվում է պետբյուջե գումար վճարելու պայմանով կրճատել զինծառայության ժամկետը
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել նոր օրինագիծ, որով առաջարկվում է ներդնել պայմանագրային զինվորական ծառայության նոր համակարգ, ինչպես նաև շարքային կազմի կարճաժամկետ պարտադիր զինծառայություն՝ ՀՀ պետական բյուջե գումար վճարելու պայմանով:
Նախագծի հիմնավորումներում նշված է, որ գործող օրենքով ներդրվել է շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու համակարգ, որը ենթադրում է 36-ամսյա ժամկետով շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության անցում՝ ՊՆ-ի  հետ քաղաքացիաիրավական բնույթի պայմանագիր կնքելու միջոցով: Համակարգը նախատեսում էր շարքային կազմի մյուս պարտադիր զինծառայողների համեմատ ավելի մեծ չափով ամսական դրամական բավարարման հաշվարկում՝  35.000-45.000 դրամ չափով, ամսական 7 օրացուցային օր ժամկետով արձակուրդի տրամադրում և ծառայության ժամկետի ավարտով կամ առողջական վիճակի պատճառով վաղաժամկետ զորացրվելու դեպքերում պատվովճարի հատկացում՝ 5 մլն դրամ չափով:

It is proposed to shorten the term of military service under the condition of paying money to the state budget
The Ministry of Defense of the Republic of Armenia presented a new bill for public discussion, which proposes to introduce a new system of contractual military service, as well as short-term compulsory military service of rank-and-file members, on the condition of paying money to the state budget of the Republic of Armenia.
In the justifications of the project, it is stated that the current law has introduced a system of mandatory military service for rank-and-file members, which implies the compulsory military service of rank-and-file members for 36 months by signing a civil law contract with the Ministry of Defense. The system provided for a more significant amount of monthly stipend in the amount of 35,000-45,000 drams compared to other mandatory service members of the rank-and-file, the provision of leave for seven calendar days per month, and the allocation of honorarium for 5 million drams in the case of premature demobilization at the end of the service period or due to health conditions.