«Տիեզերական զրույցներ» երեխաների համար՝ Team Telecom Armenia-ից ու STARMUS-ից
STARMUS փառատոնին ընդառաջ Team Telecom Armenia-ն Պլանետարիում Երևանում անցկացրեց «Տիեզերական զրույցներ» միջոցառումը՝ հնարավորություն տալով դպրոցահասակ երեխաներին հանդիպելու աստղաֆիզիկոս, STARMUS փառատոնի հիմնադիր Գարիկ Իսրայելյանի հետ։
Կարևորելով փառատոնի հետ համագործակցությունը Team Telecom Armenia ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Կարեն Շաբոյանը նշեց․ «Մենք միացել ենք STARMUS-ին գիտության, տեխնոլոգիաների ու արվեստի ուղղությունների զարգացմանն աջակցելու նպատակով։ Հաշվի առնելով, որ այս փառատոնի հիմնական մասնակիցները մեծահասակներն են, որոշեցինք կազմակերպել այնպիսի միջոցառում, որը կլինի հատուկ երեխաների համար և նրանց մոտ կառաջացնի հետաքրքրություն գիտության ու տիեզերքի հանդեպ»։
Միջոցառման ընթացքում 80-ից ավել երեխաներ լսեցին Գարիկ Իսրայելյանի «Կյանքը տիեզերքում» թեմայով ելույթը, տվեցին իրենց հետաքրքրող բոլոր հարցերն ու դիտեցին մեր Արեգակնային համակարգի, մոլորակների և արբանյակների մասին պատմող «Երկրագնդից տիեզերք» ֆիլմը։ Միջոցառման ավարտին  «Տիեզերք» խմբի անդամներն անցկացրեցին մրցույթ, որի հաղթողները նվեր ստացան «ՄՏԿ։ Մարդու տունը տիեզերքում» գիրքը։
«Շատ եմ ուրախանում, երբ տեսնում եմ երեխաներին աստղացուցարանում,
որովհետև դրանց շնորհիվ են նրանք հետագայում գալիս դեպի աստղագիտություն․ աստղերը ոգևորում են փոքրիկներին և առաջացնում հարցեր տալու ցանկություն, տիեզերքի վերաբերյալ հանելուկային առաջին զգացողություններ։ Այո՛, Պլանետարիումի հայերեն համարժեքն Աստղացուցարանն է։ Սթարմուսն այդ առումով նման է աստղացուցարանի, մեր նպատակը նույնպես ոգեշնչելն է։ Կուզեմ, որ այստեղ երեխաները հաճախ լինեն, մասնակցեն նման միջոցառումների և տարվեն նորը բացահայտելու գաղափարով»,- ասաց Գարիկ Իսրաելյանը։
STARMUS VI-ը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 5-10-ը։ Փառատոնի ծրագրում նախատեսվում է համագումարների ու գիտաժողովների շարք, բազմաբնույթ մշակութային միջոցառումներ, գիտական ճամբարներ, ինչպիսիք են՝ աշխարհահռչակ ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանի, Queen խմբի համահիմնադիր, երաժիշտ, աստղաֆիզիկոս և լուսանկարիչ դոկտոր Բրայան Մեյի համերգները, STARMUS ճամբարը Ազատության հրապարակում, Աստղային լուսանկարչության դպրոցը և այլն։

"Space Talks" for children from Team Telecom Armenia and STARMUS
Ahead of the STARMUS festival, Team Telecom Armenia held the "Space Conversations" event at the Planetarium in Yerevan, giving school-aged children the opportunity to meet Garik Israelyan, an astrophysicist and the founder of the STARMUS festival.
Emphasizing the cooperation with the festival, the commercial director of Team Telecom Armenia company Karen Shaboyan noted: "We joined STARMUS to support the development of science, technology, and art directions. Considering that the main participants of this festival are adults, we decided to organize such a special event for children and arouse their interest in science and space.
During the event, more than 80 children listened to Garik Israelyan's speech on "Life in Space," asked all the questions they were interested in, and watched the film "From Earth to Space" about our solar system, planets, and satellites. At the end of the event, the "Space" group members held a contest; the winners  received a gift from ISS: The book  "Man's house in space,"
"I am thrilled when I see children in the observatory because thanks to them, they later come to astronomy; the stars excite little ones, make them want to ask questions, and have enigmatic feelings about the universe. Yes, the Armenian equivalent of the Planetarium is the Observatory. Starmus is like an observatory; our goal is also to inspire. I want the children to be here often, to participate in such events, and to be carried away by the idea of ​​discovering something new," said Garik Israelyan.
STARMUS VI will take place on September 5-10. The program of the festival includes a series of seminars and conferences, multi-disciplinary cultural events, and scientific camps, such as the concerts of the world-famous jazz pianist Tigran Hamasyan, the co-founder of the Queen band, musician, astrophysicist, and photographer Dr. Brian May, the STARMUS camp in Azatutyan Square, the School of Astrophotography, etc.