«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի առթիվ հարուցված քրեական գործով դեռևս մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակում գտնվող անձ չկա. այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Մեր հարցմանը՝ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի սեփականատեր Ռազմիկ Զախարյանը պատասխանատվության ենթարկվելո՞ւ է, և եթե ոչ, ապա ո՞վ է կրելու պատասխանատվություն, ՀՀ քննչական կոմիտեից պատասխանել են. «2022թ. օգոստոսի 14-ին ՀՀ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ ՔՕ-ի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 358-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն»։
ՀՀ Քննչական կոմիտեից նաև տեղեկացրել են, որ քրեական վարույթով նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկվում են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված համապատասխան ապացուցողական, վարույթային այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու, քննության համակողմանիությունն ապահովելու ուղղությամբ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի պատասխանում ասվում է նաև, որ «քննության ներկա փուլում մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակում գտնվող անձ չկա»։
Հիշեցնենք՝ 2022թ. օգոստոսի 14-ին «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած ողբերգական հրդեհի հետևանքով զոհվել է 16 անձ, անհետ կորած է համարվում մեկ քաղաքացի։

There is still no person in the judicial status of the accused in the criminal case initiated in connection with the explosion in the Surmalu shopping center. Radar Armenia learned about this from the RA Investigative Committee.
To our question, will Razmik Zakharyan, the owner of the "Surmalu" shopping center, be held accountable, and if not, who will be held responsible? The RA Investigative Committee answered: "2022 On August 14, criminal proceedings were initiated by Part 2 of Article 357 and Part 2 of Article 358 of the Criminal Code of the Republic of Armenia in the Department of Serious Crimes of the Investigative Department of the City of Yerevan of the RA Investigative Committee, and a preliminary investigation is being carried out.
The RA Investigative Committee also informed that the pre-investigation body in the criminal proceedings is taking appropriate evidentiary and other procedural actions provided by the RA Criminal Procedure Code to find out the circumstances of the case and ensure the comprehensiveness of the investigation.
The RA Investigative Committee's response also states that "at the current stage of the investigation, there is no person in the judicial status of the accused."