«Ժողովուրդը ճիշտ գնահատական է տալիս այս կամ այն ուժի դիրքորոշմանը, և այդ գնահատականը միշտ արդար է»․ Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երեկ այցելել էի «Սուրմալու», որպեսզի իմ աչքերով տեսնեմ այդ ողբերգության մասշտաբները և հասկանամ, թե ինչն է եղել սկզբնապատճառը։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու հենց այդ վայրում հայտարարեց քաղաքապետի թեկնածու լինելու մասին։
«Շփվել եմ ԱԻՆ աշխատակիցների հետ, բովանդակային զրույց ենք ունեցել լրագրողների հետ՝ հրավառությունների, հրդեհային կանոնների և շատ այլ հարցերի շուրջ։ Քաղաքական հայտարարություն, որպես այդպիսին, չի եղել։ Պարզապես, եթե լրագրողը նույն հարցը, որը ճշմարտություն է, 3 անգամ կրկնում է՝ «Դուք քաղաքապետի թեկնածո՞ւ եք», ես պատասխանել եմ դրական։ Ինձ մեղադրում են քարոզչություն սկսելու մեջ, բայց ես պատասխանել եմ լրագրողի հարցին»,- ասաց Ավինյանը։
Անդրադառնալով օրենքին, որը վերաբերում է հրավառությունների արգելքին և որն Ազգային ժողովը կքննարկի սեպտեմբերին՝ Ավինյանը նշեց, որ օրինագծով առաջարկվում է պետական և համայնքային տոներին լիցենզավորված ընկերություններին թույլ տալ այն իրականացնել։
«Այստեղ առաջ է գալիս երկրորդ կարևորագույն թեման, որը ոչ միայն հրավառություններին է վերաբերվում, այլ հրդեհային անվտանգության կանոնների պահպանմանը։ Կարևոր է հասկանալ, թե նմանատիպ վայրերում, որտեղ պահպանվում են մեծ ծավալով հրավառ նյութեր, արդյոք պահպանվում են անվտանգության կանոնները»,- ասաց Ավինյանը։
Կրկին անդրադառնալով քաղաքապետի ընտրությունների վերաբերյալ հարցին, Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ եթե որևէ բան չփոխվի, հերթական ընտրությունները կլինեն 2023 թվականի աշնանը։
«Ինչո՞ւ ես, այդպես է որոշել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչությունը։ Ենթադրում եմ՝ հաշվի առնելով իմ աշխատանքը, իմ փորձը և այն արդյունքները, որոնք ունեցել եմ այն 3 տարիների ընթացքում, երբ փոխվարչապետ էի։ Թեև իմ աշխատանքը միշտ չէ, որ հանրային է եղել, ես ինձ համարում եմ արդյունքի մարդ»,- ասաց Ավինյանը։
Նա շեշտեց՝ աշխատել է կառավարությունում, աշխատակազմն օպերատիվ, արագ աշխատող, տրամաբանական մարմին է։
«Առնչվել եմ տարբեր նախարարությունների աշխատակազմերի հետ, նաև՝ քաղաքապետարանի։ Այստեղ կառանձնացնեմ երկու խնդիր․ առաջինը համակարգային է, այն կայանում է նրանում, որ բոլոր որոշումները հիմնականում ոչ թափանցիկ և սուբյեկտիվ դաշտում են գտնվում։ Երկրորդ խնդիրը զուտ կադրային է»,- ասաց Ավինյանը։
Հարցին, թե ընդդիմությունը մեղադրում է Ձեր քաղաքական ուժին Արցախը և Հայաստանի շահերը թուրքերին հանձնելու մեջ, Ավինյանը պատասխանեց․ «Եղել են որոշակի պրոցեսներ, եղել է պատերազմ՝ մեզ համար ոչ բարենպաստ ավարտով և որոշակի իրողություններ կան, որոնց հետ պետք է հաշվի նստել, և այդ հանգամանքը չի սահմանափակում տնտեսապես զարգանալու և բանակը զարգացնելու  մեր խնդիրը։ Երկարաժամկետ խաղաղության համար պետք է ունենանք կայացած համակարգ, բանակ, որը մեր անվտանգության միակ երաշխավորն է»։
Ավինյանը շեշտեց՝ այս շրջանը բանակցությունների շրջան է, և հավատում է, որ խաղաղության կարելի է հասնել։ Նրա խոսքով՝ դա բավականին խորդուբորդ, դժվարին ճանապարհ է, սակայն իրողությունները ճիշտ գնահատելով՝ կարելի է առաջ շարժվել։
«Ես չեմ ասում, թե մենք շատ լավն ենք, չեմ ասում, թե անսխալական ենք, բայց, այնուամենայնիվ, այն քննարկումները, որոնք հիմա առկա են ընդդիմության և իշխանության դաշտում, դրանք որևէ որակական փոփոխության չեն բերելու ո՛չ մեր հասարակությանը, ո՛չ մեր երկիրը, քանզի այնտեղ բովանդակություն, որպես այդպիսին, չկա»,- ասաց Ավինյանը։
Ավինյանն ընդգծեց՝ վստահ է, ժողովուրդը միշտ ճիշտ գնահատական է տալիս այս կամ այն ուժի դիրքորոշմանը և աջակցում կամ չի աջակցում այս կամ այն ուժին, և այդ գնահատականը միշտ արդար է լինում։ Նա նշեց, որ կեղծ օրակարգերով փորձել քաղաքական պրոցեսներ սկսել, երբեք չի ստացվելու, քանի որ անազնվությունն օդում կախված է, և ժողովուրդը դա զգում է։

«Народ дает правильную оценку позиции той или иной власти, и эта оценка всегда справедлива». Тигран Авинян (ВИДЕО)
Вчера я посетил «Сурмалу», чтобы своими глазами увидеть масштабы той трагедии и понять, в чем ее первопричина. Об этом в эфире Общественного телевидения заявил член правления партии «Гражданский договор», бывший вице-премьер-министр РА Тигран Авинян, отвечая на вопрос, почему он при разговоре с журналистами упомянул , что является кандидатом в мэры города.
«Я общался с сотрудниками МЧС, у нас состоялся содержательный разговор с журналистами о фейерверках, правилах пожарной безопасности и многих других вопросах. Как такового политического заявления не было. Просто, если журналист повторяет 3 раза один и тот же вопрос, который является правдой : «Вы кандидат в мэры?», я ответил утвердительно. Меня обвиняют в том, что я занимаюсь пропагандой, но я просто честно ответил на вопрос журналиста", - сказал Авинян.
Касаясь закона, в котором говорится о запрете фейерверков и который Национальное собрание рассмотрит в сентябре, Авинян отметил, что в законопроекте предлагается разрешить только лицензированным компаниям проводить государственные и общественные праздники.
«А вот и вторая по важности тема, которая касается не только фейерверков, но и соблюдения правил пожарной безопасности. Важно понять, соблюдаются ли правила техники безопасности в подобных местах, где хранится большой объем взрывчатых веществ", - сказал Авинян.
Вновь коснувшись вопроса о выборах мэра, Тигран Авинян отметил, что если ничего не изменится, то следующие выборы пройдут осенью 2023 года.
«Почему вы? Так решила администрация партии «Гражданский договор». Я полагаю, с учетом моей работы, моего опыта и тех результатов, которые у меня были за 3 года, когда я был вице-премьером. Хотя моя работа не всегда была публичной, я считаю себя человеком результата", - сказал Авинян.
Говоря о бюрократии в различных структурах госуправления, Авинян отметил:
«Я имел дело с аппаратами различных министерств, а также с мэрией. Здесь я выделю два вопроса. первый – системный, он заключается в том, что все решения в большинстве своем непрозрачны и субъективны. Вторая проблема чисто кадровая", - сказал Авинян.
На вопрос о том, что оппозиция обвиняет вашу политическую силу в сдаче Арцаха и интересов Армении туркам, Авинян ответил: «Были определенные процессы, была война с неблагоприятным для нас концом, и есть определенные реалии, которые необходимо учитывать, и это обстоятельство не ограничивает нашу задачу экономического развития и развития армии. Для долгосрочного мира у нас должна быть налаженная система, армия, которая является единственным гарантом нашей безопасности».
Авинян подчеркнул, что этот период является периодом переговоров и считает, что мир может быть достигнут. По его словам, это довольно тернистый и трудный путь, но, правильно оценивая реалии, можно двигаться вперед.
Авинян подчеркнул, что уверен, что народ всегда правильно оценивает позицию той или иной силы и поддерживает или не поддерживает ту или иную силу, и эта оценка всегда справедлива. Он отметил, что попытки начать политические процессы с ложными целями никогда не сработают, потому что в воздухе витает нечестность, и люди это чувствуют.