«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում որոնողափրկարարական աշխատանքները վերսկսվել են
Դեպքի վայրում աշխատում են մոտ 29 փրկարարական ծառայող, այդ թվում՝ ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության 14, Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնից 15, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի օպերատիվ, Բժշկական ապահովման վարչության, Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի հերթապահ խմբերը, Հոգեբանական աջակցության բաժնի հերթապահ հոգեբանը։
Որոնողափրկարարական աշխատանքները վերսկսվել են, իրականացվում են 2 տեղամասով։ Աշխատանքներում ներգրավված են նաև քաղաքապետարանի 1 տրակտոր, 1 բեռնատար ինքնաթափ և 1 ավտոկռունկ։
Օգոստոսի 14-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում հրդեհաշիջման և որոնողափրկարարական աշխատանքներին հերթափոխերով մասնակցել են ՓԾ տարածքային և կառուցվածքային ստորաբաժանումներից մոտ 935 փրկարարական ծառայող։
Փրկարարները փլատակներից դուրս են բերել 10 տուժածի։
Երևան քաղաքի ԲԿ-ներ է դիմել 62 քաղաքացի, որոնցից 4-ը շարունակում է բուժում ստանալ, իսկ մնացածը ստանալով համապատասխան բուժօգնություն, դուրս են գրվել։

В торговом центре «Сурмалу» возобновились поисково-спасательные работы.
На месте работают около 29 спасателей, в том числе 14 сотрудников спасательного управления Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Еревана, 15 сотрудников центра специальных спасательных операций Департамента спасательных сил, оперативные группы Национального центра управления кризисными ситуациями, Департамент медицинского обеспечения , пожарно-спасательный отдел, дежурный психолог отдела психологического обеспечения.
Поисково-спасательные работы возобновлены и ведутся в двух местах. Также в работах задействованы 1 трактор, 1 самосвал и 1 автокран муниципалитета.
В период с 14 по 18 августа около 935 спасателей территориальных и структурных подразделений Службы национальной безопасности участвовали в тушении пожаров и поисково-спасательных работах в торговом центре «Сурмалу».
Спасатели извлекли из-под завалов 10 пострадавших.
В медицинские центры города Еревана обратились 62 гражданина, 4 из них продолжают лечение, а остальные получили соответствующую медицинскую помощь и выписаны.