«Մայրաքաղաքում շատ են հրավտանգ նյութերով պահեստները, օրինակ՝ «Փեթակը»․ ԱԻՆ խոսնակ
Ցավոք, դեռ նորություն չունենք, չենք գտել կորած քաղաքացուն։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ԱԻՆ մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը։
«Առավոտվանից բուն պայթյունի վայրում վերսկսվել են որոնողական աշխատանքները։ Այդ հատվածում աշխատում են այն փրկարար ծառայության հատուկ նշանակության փրկարարական կենտրոնի աշխատակիցները, որոնք մասնագիտացված են նման դեպքերում արձագանքելու, նաև մասնագիտական որոշ հմտություններ ունեն։ Աշխատանքները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, մինչև քաղաքացին հայտնաբերվի»,- ասաց Կոսնտանյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքացուն գտնելուն պես նոր միայն մասնագիտական կազմակերպության կողմից՝ մասնավորի միջնորդությամբ, կսկսվեն շենքի փլուզման աշխատանքները։
Կոստանյանն անդրադարձավ նաև «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի օրն ԱԻՆ նախարարի խորհրդական Արմեն Սարգսյանի ավտոմեքենայից կատարված գողությանը։
«Պայթյունի օրը նախարարի հետ դեպքի վայր են ժամանել իր տեղակալները և խորհրդականները։ Նախարարի խորհրդական Արմեն Սարգսյանը մեքենան կանգնեցրել է պայթյունի հարակից տարածքում և ԱԻՆ մնացած աշխատակիցների հետ եղել է դեպքի վայրում։ Դեպքից մի քանի ժամ անց մոտենալով մեքենային՝ տեսել է, որ ապակին կոտրված է, պայուսակը չկա, որի մեջ եղել են փաստաթղթեր և դրամապանակը։ Այս դեպը միակը է։ Հաջորդ օրը, կամավորներից մեկը, որը ներգրավված է եղել որոնողական  աշխատանքներին, գիշերը տուն գնալուց նկատել է, որ իր մեքենային ապակին կոտրված է, և որոշ իրեր չկան»,- նշեց նա։
Հարցին, թե արդյոք մայրաքաղաքում կան հրավտանգ իրերի նմանատիպ պահեստներ, Կոստանյանը նշեց․
«Շատ են այդպիսի պահեստները։ Մեկ օրինակ՝ Ձեր հետևում «Փեթակի» պահեստներն են։ Վտանգն այստեղ ավելի մեծ է, քանի որ մեքենաների շարժի համար նախատեսված տարածքն ԱԻՆ-ի համար կարող է բարդություններ առաջացնել։ Մենք մեր մասով կարող ենք միայն համապատասխան գրություններ ուղարկել, սակայն սա տեսչական մարմնի գործառույթն է»։
Անդրադառնալով ռումբերի մասին կեղծ ահազանգերին, ԱԻՆ խոսնակը նշեց, որ տարվա ընթացքում ունեցել են 27 կեղծ ահազանգի դեպք, որոնց գերակշիռ մասն ստացել են էլեկտրոնային նամակի տեսքով։
«Դրանց մեծ մասը քաղաքապետարանից են ուղարկել մեզ, վերջին երկու դեպքում ուղարկել են ԱԻՆ քարտուղարությանը։ Իրավապահ մարմիններն այդ մասով իրականացնում են աշխատանքներ»,- նշեց Կոստանյանը։
Սպասվո՞ւմ են արդյոք հրաժարականներ ԱԻՆ-ում հարցին Կոստանյանը պատասխանեց․ «Ոչ, քանի որ, ըստ իս, մենք լավ ենք աշխատել»։

«В столице много складов с горючими материалами, например «Петак». представитель МЧС
К сожалению, у нас до сих пор нет новостей, мы не нашли без вести пропавшего гражданина. Об этом сегодня в беседе с журналистами заявил пресс-секретарь МЧС Айк Костанян.
"С утра на месте самого взрыва возобновились поисковые работы. В этом периметре работают и сотрудники специального аварийно-спасательного центра службы спасения, которые специализируются на реагировании в таких случаях, также имеют некоторые профессиональные навыки. Работы будут продолжаться до тех пор, пока гражданин не будет найден", - сказал Костанян.
По его словам, как только гражданин будет найден, только профессиональная организация при посредничестве частного лица начнет процесс сноса здания.
Костанян также сослался на кражу из автомобиля советника министра по чрезвычайным ситуациям Армена Саркисяна в день взрыва в торговом центре «Сурмалу».
«В день взрыва на место прибыли заместители и советники министра. Советник министра Армен Саркисян остановил машину в районе взрыва и вместе с остальными сотрудниками МЧС находился на месте происшествия. Подойдя к машине через несколько часов после происшествия, он увидел, что стекло разбито, сумка с документами и бумажник пропали. Этот случай не единственный. По его словам, на следующий день один из волонтеров, принимавший участие в поисках, направляясь домой ночью, заметил, что в его машине разбито стекло и пропали какие-то вещи.
На вопрос, есть ли в столице ещё подобные склады пожароопасных предметов, Костанян ответил:
«Таких складов много. Один из примеров — склады «Петака» позади вас. Опасность здесь больше, потому что участок, предназначенный для движения автомобилей, может вызвать осложнения для службы скорой помощи. Мы со своей стороны можем только направить соответствующие письма, но это функция проверяющего органа».
Касаясь ложных вызовах о бомбах, представитель МЧС отметил, что в течение года было 27 случаев ложных вызовов , большинство из которых поступило в виде электронных писем.
«Большинство из них были перенаправлены к нам из мэрии, в последних двух случаях они были отправлены в Секретариат МЧС. В связи с этим правоохранительные органы проводят работу", - сказал Костанян.
Костанян ответил на вопрос: Ожидаются ли отставки в МЧС? «Нет, потому что, по моему мнению, мы хорошо поработали».