«Ռումբերի ահազանգերի վերաբերյալ մեր արձագանքման մեթոդը պետք է փոխվի»․ Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Պայթյուն կարող էր լինել հրավառությունից, կրակայրիչներից, պայթուցիկ նյութերի պահեստ կարող էր լինել։ Հրդեհային անվտանգության կանոնները և այդ կանոններին հետևելը մի խնդիր է, հրավառությունների հետ կապված խնդիրը՝ մեկ այլ։ Այս մասին Շանթ հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Այո՛, եթե 4 տոննա հրավառության նյութեր այնտեղ դրված չլինեին, գուցե պայթյունը տեղի չունենար, բայց ոչ ոք չի բացառում, որ այնտեղ այլ տեսակի վտանգավոր նյութեր չէին կարող պահվել։ Այսինքն՝ հրեհային անվտանգության խնդիրը, այնուամենայնիվ, առանձնացնենք»,- ասաց Ավինյանը։
Անդրադառնալով ռումբերի մասին կեղծ ահազանգերին՝ Ավինյանը նշեց․ «Քանի որ դեպքերի հաճախակիությունը բավականին ինտենսիվ է և նմանատիպ զանգեր ստացվում են որոշակի պարբերականությամբ, կարելի է ենթադրել, որ կա ներդրված համակարգ, որն էլ իրականացնում է զանգերը՝ խաթարելով տարբեր վայրերում աշխատանքները։ Կարծում եմ՝ մեր արձագանքման մեթոդը պետք է փոխվի, խորանանք, հասկանանք, թե ինչ կետերից են գալիս զանգերը։ Սկսենք աշխատել ալդ ուղղությամբ»։
Իսկ թե որտեղից կարող են լինել նամանատիպ զանգերը, Ավինյանը նշեց՝ գաղտնիք չէ, որ ունենք ոչ բարեկամ երկրներ և հավանականություն կա, որ զանգերը կարող են լինել հենց այդ ուղղություններից, սակայն սա ընդամենը ենթադրություն է։
Կրկին անդրադառնալով «Սուրմալուի» ողբերգական դեպքին՝ Ավինյանը հույս հայտնեց, որ համապատասխան մարմինները կսկսեն գործել անվտանգության պահպանման խստացման ուղղությամբ։
«Վստահ չեմ, որ կարգավորումների դաշտում շատ մեծ բաց լինի․ միգուցե վարչարարության խնդիր կա, միգուցե վարչարարության ռեսուրսի պակաս կա։ Պետք է խնդիրը հասկանալ, կարգավորել, քանի որ այս հարցերը կապված են մարդկային կյանքերի հետ»,- ասաց Ավինյանը։
Անդրադառնալով Երևան քաղաքի հետ կապված ծրագրերին՝ Ավինյանը շեշտեց, որ քաղաքի ընդհանուր պլանավորման խնդիր ունենք, պետք է լինի ռազմավարություն, թե ինչպես պետք է լինի քաղաքի զարգացումը տարբեր հատվածներում։ Քաղաքը պետք է մաքսիմալ կանոնակարգի և թափանցիկ դարձնի այդ պրոցեսը։ Առաջնային խնդիրների թվում Տիգրան Ավինյանը շեշտեց կանաչապատ տարածքների ավելացումը, որի պակասից բխում են մի շարք այլ խնդիրներ։

«Наш метод реагирования на сигналы тревоги о бомбах должен быть изменен». Тигран Авинян (ВИДЕО)
Взрыв мог быть от фейерверков, зажигалок, мог быть склад взрывчатки. Правила пожарной безопасности и соблюдение этих правил — это одно, а проблема с фейерверками — другое. Об этом в эфире телеканала «Шант» заявил член правления партии «Гражданский договор», бывший вице-премьер-министр РА Тигран Авинян.
«Да, если бы там не разместили 4 тонны пиротехнических материалов, взрыва могло и не быть, но никто не исключает, что там не могли храниться другие виды опасных материалов. То есть давайте все-таки отделим вопрос пожарной безопасности", - сказал Авинян.
Касаясь ложных сигналов о бомбах, Авинян сказал: «Поскольку частота обращений достаточно интенсивна и подобные звонки поступают через определенные промежутки времени, можно предположить, что существует внедренная система, которая осуществляет звонки, срывая работу в разных местах. Я думаю, что наш метод реагирования должен быть изменен, мы должны углубиться, понять, из каких точек идут звонки. Давайте начнем работать в другом направлении».
Что касается того, откуда могут исходить ложные звонки, Авинян сказал, что не секрет, что у нас есть недружественные страны и есть вероятность, что звонки могут исходить с этих направлений, но это только предположение.
Вновь коснувшись трагического дела «Сурмалу», Авинян выразил надежду, что соответствующие органы начнут действовать в направлении ужесточения мер безопасности.
«Я не уверен, что будет большой пробел в области регулирования, возможно проблема с администрированием, возможно нехватка административных ресурсов. Необходимо понять и решить проблему, потому что эти вопросы связаны с человеческими жизнями", - сказал Авинян.
Касаясь планов, связанных с городом Ереваном, Авинян подчеркнул, что у нас есть проблема общего планирования города, должна быть стратегия того, как должно происходить развитие города в разных частях. Город должен максимально регламентировать и сделать этот процесс прозрачным. Среди первостепенных проблем Тигран Авинян выделил увеличение зеленых насаждений, отсутствие которых порождает ряд других проблем.