«Փլուզման վտանգն ավելի մեծ է, ուստի որոշվել է գիշերային ժամերին աշխատանքները դադարեցնել»․ ԱԻՆ խոսնակ
«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում հրդեհի բռնկումից  և պայթյունից հետո՝ 49 ժամվա ընթացքում, մեկուսացվել է կրակը, իսկ 4 ժամ անց՝ 53 ժամ հետո, հրդեհը մարվել է, ժամանակ առ ժամանակ իրականացվել են հովացման աշխատանքներ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱԻՆ մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը։
Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում փլատակներից դուրս է բերվել 26 քաղաքացի, որոնցից 16-ը, ցավոք, մահացած, հաջողվել է փրկել 10 մարդու կյանք։
«Այս պահին որոնողական աշխատանքները դադարեցվել են՝ պայամանավորված այն տեղանքով, որտեղ ենթադրյալ եղել է պայթյունը։ Այդ հատվածում ունենք է՛լ ավելի վտանգավոր պատկեր, քանի որ փլուզման վտանգն այդ հատվածում ավելի մեծ է, և շտաբի կողմից որոշում է կայացվել գիշերային ժամերին աշխատանքները դադարեցվեն, լույսը բացվելուն պես դրանք կվերսկսեն»,- ասաց Կոստանյանը։
ԱԻՆ խոսնակը նշեց, որ 16 զոհերից մեկի ինքնությունն առայժմ պարզված չէ։ Նրա ինքնությունը պարզելու համար նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, 5 օրվա ընթացքում պատասխանը հայտնի կդառնա։
«Այս պահի ընթացքում ամբողջ տարածքը մաքրված է, հիմնական ուժերն առավոտվանից կենտրոնացնելու ենք պայթյունի հատվածում։ Կսահմանվի հերթապահություն, հրշեջ-մեքենաները տեղում են, ինչպես տեսնում եք»,- ասաց Կոստանյանը։
Նա կրկին հիշեցրեց, որ որոնողափրկարարական և հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել է թվով 935 հրշեջ-փրկարար, Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներից՝ 201 անձ, «ՈՄԱ» կազմակերպությունից՝ 132 կամավոր։

"The risk of collapse is greater, so it was decided to stop the work at night." MES spokesman
After the fire and explosion in the "Surmalu" shopping center, the fire was isolated within 49 hours, and after 53 hours, the fire was extinguished, and cooling works were carried out from time to time. MES press spokesman Hayk Kostanyan announced this during a conversation with journalists.
According to him, 26 citizens were pulled out of the rubbles during this time, 16 of them died, and 10 lives were saved.
"The search operations have been stopped, determined by where the explosion allegedly took place. We have a more dangerous picture in that section. The risk of collapse is greater there, so the headquarters decided to stop the search operation at night and resume it in the morning," said Kostanyan.
The Ministry of ES spokesperson noted that the identity of one of the 16 victims has not yet been known. A forensic medical examination was appointed to find his identity; the answer will be known within five days.
"At this moment, the entire area has been cleared; our main effort will be focused on the area of ​​the explosion in the morning. Duty will be set; fire engines are on the spot, as you can see," said Kostanyan.